IŞİD KİMDİR?

Ülkemiz de ve yanı başımızda bir türlü savaş eksik olmuyor.Mayınlı bölgede yaşamımızı sürdürmekteyiz.Her an herhangi bir alanda mayın sesleri silah sesleri ve patlama sesi duymak sürpriz olmuyor artık.Suriye’de ırak’ta bildiğiniz yaşam kaynayan kazan halini almış.Bizde ki durum da az da olsa çözüm süreci sayesinde durulmuşa benziyor.Ama yeniden alevlendirmek için Bayrak provokasyoncuları meydana çıkmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.En azından silahlı çatışmalar yaşanmıyor.
IŞİD en son Rojavadaki saldırılarla karşılaşmıştık. İslami bir düzen gayesi içerisinde olan ve çatışmalarını yürüten bu örgüt son olarak Musul’u ele geçirmesi ile bütün dikkatleri tekrar tekrar üzerlerine çektiler. Tabi ki bu dikkatlerin üzerlerine çekmelerinin işlerine yarayıp yaramayacağını yakında görme imkanına sahip olacağız.
IŞİD :”Irak ve Şam İslam Devleti ya da Levant İslam Devleti Irak ve Suriye’de aktif isyancı bir gruptan oluşan terör örgütüdür.Irak savaşının ilk yıllarında oraya çıkan ve kurulan örgüt 2004 yılında El kaide’ye bağlılığını ilan eden grup,daha sonra Irak El kaide’si adını aldı.Bu grup genellikle Sünni topluluklarda basta olmak üzere,Mücahidin Şura Konseyi,el-Kaide,Jund el-Sahaba, gibi farklı isyancı gruplardan oluşmuş olup ve birbirlerinden destek alan gruplar olmuştur.
Özellikle Irak ve Levant’te Sünni nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurma hedefleri arasındadır.Irak savaşının yoğun olarak yaşandığı dönemlerde Nineve, Babil,Kerkük,Selahaddin illerinde çok büyük etkinlik göstermişlerdi.Bunlar bakuba’yı başkent ilan ettiler.Suriye’de devam etmekte olan iç savaşta İdlip,Halep ve Rakka bölgelerinde varlıklarını sürdürmektedir.Bu gruplar Suriye’de etkin olan bölgelerde şeriat kanunları icraya başlandı ve karşısında kimler varsa yabancı gazeteciler,askerler,yardım kuruluşları ve daha bir çok insana işkenceler yaptılar öldürdüler ve hapsettiler.
IŞİD DENEN ÖRGÜTÜN HEDEFLERİ NELERDİR?
Bu örgütün temel amacı Irak’taki koalisyon güçlerinin geri çekilmesini sağlamak.Başta mevcut Irak hükümetini düşürmek,İşgal kuvvetleriyle birlikte çalışanları öldürmek.Şia nüfuslarını marjinalize ettikten sonra askeri güçlerini kırmak ve tamamen kendilerince şeriat kanunlarıyla yönetilen bir İslam devleti kurmak.
Ruhani önderleri olarak kabul ettikleri Filistinli imam Ebu Enes el Şami yöntemlerinin,taktiklerinin ve amaçlarının Kuran ve Sünnet kaynaklı olduğunu belirtmektedirler.
Örgütün en büyük güçleri ve eylemleri
Bu örgütün gücünü tam olarak bilinmemekle birlikte binlerce savaşçıya sahip olduğu tahin ediliyor.2006’da ABD istihbaratının hazırladığı raporda Irak El Kaidesinin kurucu ve en üst düzey üye sayılarının 1000’den fazla olduğu belirtilmiştir.
IŞİD terör sayılan ,sivillere yönelik eylemler dahil her türlü bombalı eylem gerçekleştiren terörist bir gruptur.Son zamanlarda bu terör eylemlerinden ziyade özellikle Suriye’de ve Irakta alan hakimiyetini kapsayan saldırılar gerçekleştirmekte olup yerleşik bir düzen kurma çabaları göstermektedirler.Bu eylemlerini de açık bir şekilde sürdürmektedir.Suriye sınırları içerisinde gerekse Irak sınırları içerisinde dahil devletlerin ve orduları ile çatışmak suretiyle egemenlik alanlarını genişletip ve korumak için eylemlerini yürütmektedirler.En son olarak Musul ve civarına yapmış oldukları saldırılar ise alan korumadan saldırıya geçme adımlarına geçildiklerinin göstergesidir.
Sünni ve Arap kaynaklı halife devleti kurma çabalarının her ne kadar başarılı olma ihtimali zor görünse de mevcut durumda da isimlerinden sık sık söz ettiren IŞİD terör örgütü Ortadoğu da ve dünya da silahlı grupların içerisinde isimlerini duyurmaktadırlar.
 
“Mehmet Kızılkaya”

YORUM EKLE