Hep Baraber Olunca Ankara Çıkarması Bir Başka Etkili Oluyor.

Mardin İlimizin temel ekonomik potansiyeli tarım sektörümüzün cefakar emekçileri olan velinimetimiz Çiftçilerimiz aynı zamanda Ülke tarım ihtiyacının  % 20 sini karşılayan, milli ekonomiye ve istihdama önemli katkı sağlayan, Mardin  çiftçilerimizin örgütlenmesine ve  sorunların çözümüne yönelik kısa bir süre önce kurulan Kızıltepe Çiftçiler Derneğinin açılış törenine Mardin Milletvekili Sayın Ceyda Bölünmez Çankaya da katılmıştı. Burada dile getirilen sorunların çözümü için  işin birinci derece muhatabı olan Gıda tarım ve hayvancılık bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan randevu alacağını söylemişti.  

7 Kasım Salı günü Milletvekili sayın Ceyda Bölünmez Çankaya tarafından Bakan Fakıbaba’dan alınan randevuya katılan Ak.Parti Mardin Milletvekili sayın Orhan Miroğlu, İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Kızıltepe İlçe başkanı Faruk Kılınç, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin Artuklu Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan, Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Bedirhan Dinler, Derik Ziraat Odası Başkanı Faruk Temelli, Midyat Ziraat Odası Başkanı Mehmet Beşir Evsen, Ömerli-Yeşilli Ziraat Odası Başkanı Fahri Eldemir, Mazıdağı Ziraat Odası Başkanı Fevzi Şan, Kızıltepe, Mardin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vedat Durak, Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, Nusaybin-Savur-Dargeçit Ziraat Oda Başkanı Mehmet Ali Doğru,Yeşilli ilçe Belediye Başkanı Hayrettin Demir  ve Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu onursal başkanı  ve Kızıltepe zahireciler ve hububatçılar başkanı olarak bende katıldım. Bir saat alınan randevu iki saat sürdü Tarımsal alanda var ciddi sorunların başında gelen  elektrik sorunundan, Gap,sulama kanallarına ,ürün desteklerinden,toplulaştırmaya,TMO.nün alımdaki aksaklıklarına, üretimin gelişmesine büyük darbe vuran gereksiz ve haksız ithalatta ve mezun olup ta ihtiyaç olduğu halde açıkta kalan,istihdam edilemeyen ziraat mühendislerimizin sorunlarına kadar toplantıya katılan heyet tarafından ortak mutabakatla imza altına alınan yazılı metnin yanı sıra sözlü olarak Bakan Fakıbaba’ya ısrarlı bir şekilde aktarıldı.

On yıllık sivil toplum başkanlıklarım sürecinde bir çok kez çiftçilerimizin tarımsal sorunları için Ankara’ya gidip, Hükümet yetkililerimizle görüşüp,çözüm taleplerimizi sözlü ve yazılı raporlarla sunduk. Bizim dışımızda yukarıda unvan ve isimleri yazılı başkanlarımızda kurumsal olarak defalarca Hükümet yetkililerine aynı talepleri ilettiklerine yakinen şahit olmuşum.  Fakat  ilk kez böyle bir heyetin Tarım bakanını bu denli etkilediği ve sayın Bakanın can kulağıyla dinleyip, her talebi tek tek ciddiyetle not aldığına şahit oldum.  Tecrübe ve hislerime dayanarak şunu ifade etmeliyim ki bunun tek bir nedeni olabilir diyorum. O  da  ilk kez birlikte,samimi bir şekilde Siyasiler,meslek odaları ve Derneklerin dayanışma içinde toplumsal duyarlılıkla hareket etmeleridir. İnanıyorum ki yapılan bu görüşmeden velinimetimiz olan çiftçilerimiz için olumlu sonuçlar çıkacaktır.

Demem  O ki İnsanlarımızın her alanda, kalkınması, huzur ve refahı için ortak değerler etrafında el ele,  birlikte,samimi bir şekilde  hareket edersek, inanıyorum ki çözülemeyecek hiçbir sorunumuz kalmaz.

YORUM EKLE