GENEL SEÇİMLER SEÇİM, SEÇMEN VE MARDİN

Malumunuz Türkiye 14 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanlığı ve genel seçime gidiyor.

Siyasi Partiler 9 Nisan tarihinde sıralı aday listelerini Yüksek Seçim Kuruluna teslim etmelerinin ardından Türkiye gündemi listelere kilitlendi.

Partilerin genel merkezleri ve genel Başkanları seçmeni kendi ipoteklerindeymiş gibi listeleri belirliyorlar. Kimi partiler bölge dışında ithal adayları getirip seçmenin iradesine dayatıyorlar, kimi partiler ise parti geleneklerinden gelip ve geçmişte iline seçmenine ve partisine hizmeti seçmene güveni olan şahsiyetleri dışarıda bırakıp seçmen tarafından tanınmayan siyasi geçmiş ve tecrübeleri olmayan adaylara genel merkezler paragözüyle bakıyorlar ve listeler o şekil YSK’ye verildi. Hal böyle olurken dün Türkiye’de parti tabanları ve seçmen arasında deprem yaşandı.

Mardin parlamentoya 6 vekil gönderiyor.

İktidar partisinin listesi beli olurken kendi parti tabanı ve seçmeni umduğunu ve hayal ettiği adaylarını bulamadı.

Mesela iktidar partisi olan AK Parti de bizzat Cumhurbaşkanı “biz aday tespitlerinde yüzde 50 60 kadın kotasına gittik.” Dedi. Ama maalesef Mardin kadın kotasının dışına bırakıldı.

Mardin de kadınlar ev ev dolaşıp kapı kapı çalarken ve hep sahada çalışırken. Kadına verilen güven ve önemi kendini göstermiş ve Mardin de kadına köle gözüyle bakılmıştır.

Mardin de oyları temsil eden toplumda ağırlığı olan toplumu uzlaştırıp birleştiren şahsiyetleri listelere almaması.

Mardin de Mehmet Vejdi Kahraman, büyük bir kalabalıkla bağımsız olarak adaylık başvurusunu açıkladı ve Mardin de Bağımsız aday oldu.

Muhalefet partilerine gelince daha önce ANAVATAN Partisinde ve iki dönem AKPARTI de Vekillik yapan Süleyman Çelebinin oğlu Sait Çelebi’yi Mardin de listede 1.sıra verilmesi CHP de seçmeninde tepkilere yol açmıştır.

Mardin de Yeşil Sol Partiye gelince hemen her köklü Aileden akademisyen Doktor avukat kurumsal tecrübeleri olan şahsiyetler Partiye aday adayı olarak başvuruda bulunmuşlardı ama maalesef ithal aday yoluna gidilerek MARDİN dışından adayları listeye almışlar.

Bu, Ben kimi getirsem kimi aday yapsam kazanırım  anlayışıdır.

 Evet kazanırsınız. Buda seçmenin iradesine ipotek koyma”dır.

Bu nereye kadar varır.

Geçen yerel seçimlerde Mardin de görev yapmış ve KHK’yle görevden uzaklaştırılmış ve halen Kızıltepe”de özel hastanede görev yapan Uzman Doktor Haydar Boynukara, Ahmet Türk ve diğer adaylar vardı.

Sosyal medya üzerinden bir anket yapıldı. Bana, Ahmet Türk ile Dr. Haydar Boynukar arasında senin tercihin kimden yana diye sordular, ben Ahmet Türk’e saygım var ama tercihim Haydar Boynukara olur dedim.

Sebebine gelince, ortaya yaş farkını koydum, eğitim farkını koydum, pratik farkını koydum ama bu tercihim nedeniyle yemediğim hakaret kalmadı.

Ve halen anlayış bu, bu anlayışla YEŞİL SOL PARTİ bu seferde götürecek, dün nasıl Mardin de AK Parti de deprem olduysa bu anlayış devam ederse bu akıbet başlarına gelmemesi mümkün değildir.

YORUM EKLE