Mardin İl Geneli Liseler Arası Münazara Şenliği Şampiyonu Belli Oldu

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi tarafından organize edilen ve farklı okullarda görev yapan edebiyat öğretmenlerimizin jüri olarak görev aldığı Münazara Şenliği, 10 ilçemizin birinci olan takımlarının keyifli, ciddi ve tatlı çekişmeleri ile tamamlandı.

Mardin İl Geneli Liseler Arası Münazara Şenliği Şampiyonu Belli Oldu

Yapılan basın açıklanmasında ;"Öğrencilerimizin; kendine güven, ikna yeteneği ve sorumluluk duygularını geliştirmek, toplum içinde kendini ifade edebilmek, savunma, fikir üretme ve çözüm bulma yeteneklerinin gelişmesine destek vermek, herhangi bir konuda farklı görüşleri, mantık yürütme, tezler, istatistikî bilgilerle savunmasını sağlamak ve antitezler üretme yeteneğini geliştirmek amacıyla münazara şenliği düzenlendi.

Keyifle süren yarışma esnasında öğrenciler normalde savunmayacakları bir konuyu savunurken olayları her yönden algılama, değerlendirme ve mantık yürüterek karşıt görüşe antitez üretme imkânı bulmuşlardır.

Münazara Şenliği İl Finali, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın İbrahim ŞİŞMAN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın A.Vasi ETE, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri A.Rahman Şahin, Muhsin AYDIN, Nusaybin İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Zeki CAN, Artuklu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan BERHUNİ, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi tarafından organize edilen ve farklı okullarda görev yapan edebiyat öğretmenlerinin jüri olarak yer aldığı Münazara Şenliği, 10 ilçemizin birinci olan takımlarının katılımıyla, 11-14 Mayıs 2015 tarihleri arasında ön eleme, çeyrek final ve yarı final mücadeleleri gerçekleştirildi. Yarışmalara;

 Artuklu’dan Mardin Fen Lisesi,

Dargeçit’ten Dargeçit Anadolu Lisesi,

Derik’ten Derik Anadolu İmam Hatip Lisesi,

Kızıltepe’den Kızıltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

Mazıdağı’ndan Mazıdağı Anadolu Lisesi,

Midyat’tan Aziz Önen Anadolu Lisesi,

Nusaybin’den Nusaybin Anadolu Lisesi,

Ömerli’den Mhmet Kavak Anadolu Lisesi,

Savur’dan Nuri Cıngıllıoğlu Anadolu Lisesi ve

Yeşilli’den Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi katıldı.

 

 “ Toplumsal yarar uğruna birey hakları feda edilebilir mi?” konulu finalde Artuklu Fen Lisesi ile Nusaybin Anadolu Lisesi 15 Mayıs 2015 tarihinde yarıştı. Mardin Fen Lisesi, . “ Toplumsal yarar uğruna birey hakları feda edilebilir “ tezini savunurken, Nusaybin Anadolu Lisesi de . “ Toplumsal yarar uğruna birey hakları feda edilemez “ antitezini savundular. Toplumsal yarar uğruna birey hakları feda edilebilir veya edilemez konusunda öğrencilerin Kur’an-ı Kerim’den ayetlerle ve Hz. Muhammed’in hayatından örnekler vererek konularını destekledikleri gözlemlendi. Bunula beraber öğrenciler, Said Nursi, Kohlberg, vb. dünyaca tanınmış düşünürlerin bu konuyla alakalı görüşlerini dile getirerek tezlerini savunmaya çalıştılar. Her iki takımında kendi tezlerini en güzel şekilde savunduğu yarışma sonucunda;

MARDİN FEN LİSESİ BİRİNCİ,

NUSAYBİN ANADOLU LİSESİ de İKİNCİ oldu.

Birinci olan Fen Lisesi öğrencilerine 1500 TL para ödülü ve kitap, okullarına ise 1. lik kupası verildi. İkinci olan Nusaybin Anadolu Lisesi öğrencilerine ise 1000 TL para ödülü ve kitap, okullarına ise 2.’lik kupası verildi.

Yarışmaya, başta dereceye giren öğrencilerimiz olmak üzere, katılan tüm öğrencilerimizi ve ilçelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. Ayrıca yarışmada bize ev sahipliği yapan Cahit Zarifoğlu İmam Hatip Ortaokulu’na da misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederiz"denildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2015, 19:44

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER