DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ...

Dünya Çocuk Günü 1925 yılında Cenevre’de 54 ülkenin katılımıyla gerçekleşen Çocukların Refahı için Dünya Konferansı‘ndan sonra Uluslararası Çocuk Günü kutlanması kararlaştırılmıştır. Bu konferansta yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim gibi dünya çocuklarının sorunlarına dikkat çekilmiştir. Konferansın ardından birçok ülke çocukların sorunlarına ilişkin kamuoyu oluşturma adına belirledikleri bir günü Dünya Çocuk Günü olarak kutlamaktadırlar. Dolayısıyla bu günü her devlet farklı günler de kutlamaktadır.

 

UNICEF, “Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu” 1954 yılında aldığı bir kararla Ekim ayının ilk pazartesi gününü Dünya Çocuk Günü ilan etmiştir.

 

1 Haziran tarihi 21 ülke tarafından en yaygın kutlanan Dünya Çocuk günü tarihidir. 1 Haziran 2018 yılında Cuma gününe denk gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde ise 23 Nisan da kutlanmaktadır.

 

Dünyada Devletlerin kendi kanunlarından çocuklara karşı işlenen suçlar en ağır cezalardır.

 

Af düzenlemelerine dahi çocuk cinayetleri hiç kapsamalara alınmıyor ama ne yazık ki geçmişte ikinci dünya savaşında balkanlarda en büyük katliam göç yasayan ailesini kaybeden çocuklar oldu.

 

Ama bu gün 2011 da Ortadoğu’da Arap baharı adı altında Akdeniz’den yemene kadar olan savaşta yine çocuklar bombalar altında katlediliyor yine sınırlara vurarak Avrupa ülkelerine kaçan mülteciler insan kaçakçıları tarafında açık denizlere rotası belli olmayan yerlere sürülüyorlar Kürt alyan bebek gibi denize aileleriyle birlikte savruluyor kimi denizde kaybolup kimi kıyılara vuruluyor.

 

Ama maalesef Türkiye’de 2018 yılında Ankara, Ağrı ve Kars’ta Leyla, Eylül, Sedanur kız çocukları kaybolup cenazeleri bulundu olaylar adlı yargı sürecinde.

Bu vesileyle Dünya çocuk gününü kutluyorum

YORUM EKLE