BAŞARI İÇİN MOTİVASYON

          Beyninizi sürekli başarısızlık moduna geçirerek içten içe kemiririz. Dünyadan, hayatın varlığından, toplumdan  ve kendinizden şikayetçi olmak yerine bugün kendiniz için küçük bir adım atın. Üzerinizde ki başarısız olurum, bunu yapamasam, başarısız olursam el alem ne der, beni eleştiriler mi?  gibi korkuları üzerinizden atarak  yapmak isteyipte yapamadığınız  ya da cesaret edemediğiniz bir şey yapın. Bu korkuların  beyninizi  kemirmesinden daha basit aslında.  Küçük başarılar büyük başarılar için ilk adımdır. Gücünüz de var, yeteneğiniz de var. Kötümser yapılmaz der, iyimser yapılabilir der, Motivasyona sahip kişi ise yaptım  der.

            Olumsuz düşünceler yerine her sabah sizi motive edici mesajlar dinleseydiniz zihniniz, yüreğiniz ve ruhunuz coşku ve heyecanla dolsaydı gününüz nasıl geçerdi? Başarı için başlamak gerekir.  Her şeyi  yapabilme , her şey olabilme, yaşamınızın her boyutunu istediğiniz şekilde değiştirme gücü var. Yeter ki siz bunların farkında olun ve harekete geçirin.

            Bu yazımda korkularınızı üzerinizden atmayı, sabır ve azimle hedeflerinize ulaşabilmeyi, düşüncelerinizi uyandırmayı, yüzünüze tebessüm kondurmayı, yüreğinizi mutlulukla, ruhunuzu coşkuyla doldurmayı amaçlıyorum. Beyninizde oluşan olumsuz düşüncelerden arının ve beyninizi , yüreğinizi ve bedeniniz yormayın. Çoğumuz yaşamın hazzına erişmek için başka yerlerde olmamız gerektiğine inanıyoruz.  Öyle değil aslında. Bulunduğumuz her yer  istediğimiz yere ulaşmak için bir  başlangıç noktasıdır. Şimdi buradayız. Başka bir yerde ve zamanda olmamız imkansız.  Oysa alacağımız kararları eğer sözcüğü yönetiyor, eğer üniversiteyi kazanırsam  mutlu olacağım, eğer sevdiğim kişi ile evlenirsem mutlu olacağım, eğer çok para kazanacağım bir işe girersem mutlu olacağım, işte bu eğerler olduğunuz yerden başlamanızı engelliyor. Şu an başlangıç noktasındasınız ve  dışarıdan kazanacağınızı sandığınız güç içinizde. Ayağınızın dibinde          .

            Filler nasıl eğitiliyor biliyor musunuz?  Daha yavru iken kalın bir zincir ile hayvanın bacağı bir direğe bağlanıyor, önceleri hayvan kaçmaya çalışıyor ama  ne kadar uğraşırsa uğraşsın ne zinciri koparabiliyor ne de direği yerinde oynatabiliyor.  Fil yavrusu ayağında zincirle büyüyor ve kaçamayacağını kabullenerek  özgürlük kavramını yitiriyor. İşte bu noktada ayağında ki zincir çözülüyor ve yerine konan ince bir halat ile birkaç santimetre boyunda tahtadan bir çubuğa bağlanıyor. Fil bu koşullarda kolaylıkla kaçabilecek olmasına rağmen olduğu yerde kalıyor. Çünkü  hala var olduğunu sandığı zincirini asla kıramayacağına inanıyor. Çoğumuzun yaşamı çocukluğumuzda koşullandığımız düşünce , duygu ve inanç kalıplarının esaretinde sürüyor.

Oysa ki  Olağanüstü yeteneklerimiz, olağanüstü gücümüz var  ve kullanılmayı bekliyor. Eğer yapabileceklerinizin  hepsini yapmış olduğunuzu görebilseydiniz çok şaşırırdınız. Olumsuz düşünerek  yapabilecekleriniz engellemeyin. Bu dünyada tek bir insan bile yapabileceklerinizi başarmışsa aynı güç sizde de var. Bu başaran insanın sizden bir fazlası yok, tek yaptığı şey bir an önce başlangıç noktasına geçerek yapmak istediği işe başlamasıdır. Ne kadar hızlı koşabileceğiniz bilmek istiyorsanız olimpiyatlarda en hızlı koşan insanı gözleyin sokakta gezen insanı değil. Olimpiyat şampiyonu da bu başarıyı elde etmek için uzun süre kaslarını, bedenini ve düşüncelerini eğitti. Ve yarıştan önce hocası motive edici sözler söyledi. Başlangıç noktasına geçerek hedeflerine ulaşmaya çalışan sporcu bir çok kez başarısızlığa da uğramış ama her başarısız olduğunda pes etmeyerek hedeflerine doğru başarıya ulaşmak için pes etmemiş ve sonunda finish noktasına şampiyon olarak ulaşmayı başarmıştır. Em büyük başarı başarısızlıktır. İnsan  başladığı noktadan hedefine giderken bir çok kez başarısızlığa uğrayabilir ama bir çok denemeden sonra muhakkak bir gün o hedefine ve nihayetinde başarıya ulaşacaktır.

Binlerce ton kaldırabilecek güce sahipken tahta çubuğun esaretinde yaşayan Fil gibi kendinize empoze ettiğiniz sınırların farkında olun. Gücünüzün  ve yeteneklerinizin farkında olduğunuzda kendinize olan inancınız artacaktır. Bu güçle  her şeyi yapabilir ve başarabilirsiniz. Her şey olup bittikten sonra  bunu bende yapabilirim diyen kişi  oysa önceleri  yapamam diyordu. Sonra belki yapabilirim demeye başladı. Peki bir deneyeyim  deme noktasına geldiğinde  biri yapmıştı bile.  Çünkü  o yapan kişi en başından beri yapabileceğine inanıyordu. Başarılı insan motivasyonu yüksek, beyni tamamen olumlu düşünceler ile dolu yaratıcı ve üretkendir. Yapmak istediğinizi  yaparak yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz düşünmek yetmez, harekete geçmek gerekir.. Başarılı insan başarının bir günde oluşmayacağını bilir. Sabırla ve azimle adım adım hedefe yaklaşır ve hedefinde ötesine geçer. Sizi olabileceğinizin en iyisi olmaktan, isteklerinize sahip olmaktan alıkoyan ne?  Başarıya ulaşmaktan  alıkoyan ne? Tembellik mi? Risk alma korkusu mu? Başarısız olmak korkusu mu ? Tüm bu korkular başlamadan sizi bitirir.

O zaman bu yazıyı okuyan ve Hedefleri olan herkesi  başlangıç noktasına bekliyor hayırlı ramazanlar diliyorum. #DEWAMKE

YORUM EKLE
YORUMLAR
Umran Boğa
Umran Boğa - 2 yıl Önce

Değerli hocam bu güzel yorumunuz için çok tik ederiz izninizle öğrencilerimle paylaşıyorum

Kenan Kılınç
Kenan Kılınç - 2 yıl Önce

Başarmak için başlamak gerekir ... Bu sınırlarımızı bilmemize ve asmamiza öncülük eden bir cümle. Çok güzel bir yazı olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim.

Sattam Aydın
Sattam Aydın - 2 yıl Önce

Ağzınıza sağlık değerli müdürüm başlamak işin yarısı der atalarımız ta üniversite yıllarında ezberlediğim bir sözü adeta nakşetmişsiniz. Yeis öyle bir bataklıktır ki düşersen boğulursun azmine sımsıkı sarıl bak ne olursun… selam ve saygılarımla

Ömer AKAN
Ömer AKAN - 2 yıl Önce

Çok güzel anlatmışsınız müdürüm, bu yazıdan o kadar güç veriyorsunuz ki tek kelimiyle ilham verici tek yapmamız gereken harekete geçmek. Yazınızdan çıkardığım şey deyiminiz gibi harekete geçmek lazım ilham verici bir slogan… Harekete geç. Sağlıkla kalın Müdürüm.