AK Parti her yerde Erdoğan’la ya URFA’DA kimle kazandı?

30.Mart 2014 yerel seçim üzerinden yaklaşık bir hafta geçti. Ak Parti bir kez daha büyük bir başarı elde ederek birinci parti olarak  zafer kazandı.
Ülkenin en büyük sorunu olan Kürt sorunun çözümü için başlatılan sürecin başarıyla sonuca ulaşması için, Başbakan Erdoğan ve Ak Partinin 30 Mart yerel seçimde başarılı olması gerektiğine inan gerçek barışsever seçmenlerin büyük katkısı,desteği  olduğu unutulmamalı.
12 yıla aşkındır tek başına iktidarını koruyan Ak Partinin bu başarısı büyük oranda Başbakan Erdoğan gibi bir lidere sahip olduğu içindir. Başbakan Erdoğan’ın müthiş idarecilik ve siyasi başarısının yanı sıra elbette yapılan hizmetlerin payı vardır. Ama  en önemlisi samimiyetle halktan biri olarak kendini topluma kabul ettirmesidir. Geçmişini gizlemedi Dar gelirli bir ailenin çocuğu olduğunu, sobalı bir evde yaşadığını, parasız yatılı okulda okuduğunu, çocukken simit sattığını söylemekten çekinmedi ve utanmadı. İnandığı ilkelerden taviz vermedi. Tüm inançlara, toplumun değer yargılarına, örf, adet ve geleneklere samimiyetle saygı gösterdi. Başbakan Erdoğan rahmetli Turgut Özal’a benzer samimi bir imajla halka yakın ve rahat görünümlü bir lider oldu. Başbakanın bu duruşu başta Anadolu’nun emekçi insanları olmak üzere, mütevazı, duygusal ve hassas insanların yarısı Erdoğan’a sahiplenmiş durumdadır. 
Şimdi gelelim yazının konusu olan  cevaba. Ak Partinin Urfa’da seçimi büyük farkla kazanmanın sırrı neydi? Başbakan Erdoğan’ın  imajı ,Urfa halkının muhafazakâr yapısı ve yerel teşkilatların  katkısı elbette   vardır. Aday tercihi sürecinde Vali Celalettin Güvenç’e karşı bazı kesimlerin tepki kampanyaları ve BDP. Adayı Osman Baydemir faktörü düşünüldüğünde, hemen herkes Ak Partinin Urfa’da zorlanarak az farkla  seçimi kazanabileceğini düşünüyordu. % 65 gibi büyük farkla kazanması beklenmiyordu. Bu durumu bende merak ettim ve Urfalı bazı dostların yardımıyla  araştırdım.
Urfa Milletvekili ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik 30.Mart yerel seçimde Ak Partinin büyük farkla Urfa’da seçim kazanmasında çok etkili olduğu ortadadır. Bakan Çelik 2011 Milletvekili seçiminden hemen sonra Urfa halkıyla samimi ve sıkı bağlar kurmuş.
Bakanlık çalışmalarından artan vaktini tabiri caiz ise Urfa’ya kamp kurarak vatandaşın sorunlarıyla ilgilenmiş verdiği sözleri yerine getirmekle, vatandaşların güven ve sevgisini kazanmış. Bakan Çelik Urfa’da gitmedik köy, mahalle bırakmamış, Yoksulun, emekçinin, köylünün sofrasına oturmuş bir tas köy ayranı, bir bardak çay ikramı geri çevirmemiş, Yapmacıktan uzak, samimi sohbet etmiş. Vatandaşın Sorunlarını not almış ve çözüme kavuşturmuş. Urfalı bir köylü vatandaşın deyimiyle AĞE adamcağız isotlarımızın derdiyle ilgileniyorsa, ona sahip çıkmamak vefasızlık, hainlik DEGİLMİ? Diye söylemesi başarının sırrını açıklamıyor mu?
Ülkenin ve bölgenin kalkınması, gelişmesi için Sayın Faruk Çelik gibi siyasetçilere daha çok ihtiyaç vardır.
Kim ne derse desin Urfa’da 30 Mart Yerel seçimi hizmet, samimiyet, sevgi, vefa ve Bakan Faruk Çelik kazandırmıştır.

YORUM EKLE