24 Haziran’da Kim Kazandı, Kim Kaybetti, Kime Ne Mesaj Verildi?


24 Haziran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği erken seçimleri belkide Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerinden biriydi. Türkiye dönüm noktasındaydı. Ya Başkanlık sistemi gelecek veya Parlamenter sisteme geri dönülecekti. Halkın çoğunluğu Başkanlık sistemini seçti. 

Türkiye yeni hükümet sistemine 24 Haziran seçimlerinden sonra fiilen uygulamaya geçecek. Yeni sistemde yürütme yetkisi Cumhurbaşkanında olacak. Bundan sonra Cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanları atama ve görevlerine son verme yetkisi tamamen Cumhurbaşkanı yetkisinde olacak.

Yeni yönetim sisteminde bağımsız ve güçlü bir hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde uygulanırsa Türkiye’nin her alanda ufku açılacak ve istikrar ortamı gelişecek. 16 yıldır tek başına iktidarda olan Ak Partinin kurucu lideri Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran akşamı seçim sonuçlarının aşağı, yukarı ortaya çıkmasıyla yaptığı açıklamada, seçmenin bize verdiği mesajı anladıklarını ve eksikliklerimizi tamamlayarak milletimizin karşısına çıkacağız demeleri, önümüzdeki süreçte demokrasiden, ekonomiye, insan haklarına, dış politikaya kadar ve  OHAL’ın kaldırılmasına kadar her alanda  iyileştirmelerin yapılacağı sinyali  olarak toplumda algılandı.

24 Haziran seçimlerinde kim kazandı kim kaybetti, kime ne mesaj verildi?

Matematiksel hesaplamayla sonuçları objektif ve tarafsız bir şekilde değerlendirdiğimizde, Cumhurbaşkanı adayları içerisinde kazanan sayın Muharrem İnce, milletvekilliği seçiminde ise milliyetçi bloklar kazandı.  Merkez sağ ve kendini sosyal demokrat tanımlayan partilerin gerilediği ortadadır.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan yapılan son referandumda ve önceki Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 51 üstü oy almıştı. 24 Haziran seçiminde ise yüzde 52,6 aldığı oyların 12 puandan fazlası seçim ittifakı kurduğu MHP ve BBP oyları olduğu unutulmamalı. Bu durumda Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın tek başına aldığı oy oranı yüzde 40 civarları olduğu ortadadır. Ak Parti ise yüzde 42 oy aldı. Bu durumda kendi partisinin 2 puan gerisinde kaldı.

Sayın Selahattin Demirtaş önceki Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 10 civarı oy alırken bu seçimde ise artı cezaevi mağduriyet primine rağmen ancak yüzde 8,4 oy ala bildi. HDP’nin aldığı yüzde 11,6 oyun 3.2 gerisinde kaldı.

Önceki seçimlerde aldığı oranların altına düşen Adalet ve kalkınma partisi ile Cumhuriyet halk partisi de Oy düşüşüyle kaybedenlerden olmuştur.

Cumhurbaşkanı adayı Sayın Muharrem İnce  Sayın Erdoğan’ın gerisinde kalarak seçimi kaybetti, ama üç dalda tartışmasız kazandı. 1-Seçim meydanlarındaki performansı, hitap ve diksiyonuyla.  2- Partisi CHP’nin bu güne kadar ulaşamadığı kırk seneden sonra, tek başına yüzde 30,6 oy oranına ulaştı. 3- En büyük kazanımı ise seçim sonuçlarını demokratik olgunlukla kabullenip, bir anda gerilimi düşürücü açıklama yapması ve yoğun sosyal medyanın provokatif çığırtkanlıkların önüne geçerek, dış Dünyaya karşı ülkesini küçük düşürücü söylemlere meydan vermeden olgun Devlet adamlığı karizmasıyla halkın gönlünü kazandı.

Siyasi söylemleriyle birazda etnik milliyetçilik yapan MHP,  İYİ Parti, ve HDP  önceki seçimde aldıkları oy oranları ve Milletvekili sayılarının birazcık üzerine çıkarak küçük bir farkla da olsa yükseliş gösterdiler.

Seçmen hangi partiye ne mesaj verdi.

Halk Ak Partiyi birinci yaptı ama oylarını düşürdü. Burada verdiği mesajla “16 yıldır iktidardasın son yıllarda çok hataların oldu. Ama tecrübe ve birinci Hükümet dönemindeki başarılı icraatlarının hatırına bir şans daha veriyoruz. “Dedi.

CHP’ye verilen mesajda “kendini yenile oy alamadığın bölgelerde sahaya in, halkla bütünleş, kucaklaş.  “Dedi.

HDP’ye verilen mesajda ise;  “şiddet dilinden uzaklaş, sırtını örgüte değil halkına daya.  Halkın demokratik, kültürel, insani haklarıyla demokratik zeminde cesurca ve yapıcı bir üslupla mücadele vererek, ayrıca bu güne kadar pek ilgilenmediğin özellikle Kürt illerindeki ekonomik ve diğer yaşamsal alanlarla örneğin, GAP, projesi, tarım, elektrik, eğitim, sağlık, çevre yolları vb. hayati konularla  İlgilen. “Dedi 

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’a verilen mesaj ve talepler” OHAL’ın biran önce kaldırılması ve her alanda iyileştirmelerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi.  Mesleki, sosyal, kültürel ve toplumsal alanlarda faaliyet yürüten bir STK Başkanı olarak yukarıdaki tespitler halktan edindiğim izlenim ve kişisel tecrübelerimdir.

 

 

 

    

 

YORUM EKLE