20 Haziran Dünya Mülteciler Günü


Tüm Dünya Devletlerinin dikkatine; savaş, şiddet, yıkım, insan hakkı, Hürriyeti ve Özgürlüğü ihlallerinde üzerlerine yağan bombalardan kaçarak yerinden yurdundan evinden insanlarından ayrılarak başka devletlere göç ederken Sınırlarda, dikenli tellerde, denizlerin ortasında ölümle burun buruna yaşam mücadelesi veren, Ege ve Akdeniz kıyılarımızda Avrupa güzergahı üzerinde bot ve teknelerin batmaları sonucu çoğu ölümle sonuçlanan ve bazı ülkelere ulaşarak kayıt altına alınan mülteci sayısı yetmiş milyonu geçmektedir.

Yine Dünya Devletlerine sesleniyorum mültecilerin çoğu çocuk kendi şehirlerin sokaklarında bu çocuklara karsılaşırsa o ülkenin insanları ve devleti onlara iyi davranmalarını diliyorum.

Kürd Alyan bebek batan botta boğularak sahile vurularak dünyanın gözü önünde trajik ve dramatik bir vaka haline geldiğini ve dünya gündemine oturduğu günü halen tüm Dünya belleklerinde.

Ne yazık ki Mülteciler iltica da bulunduğu ülkelerde Aç, ırkçı, şöven ve faşist baskılarla karşı karşıyla kalmaktadır.

Bu konuda BM (Birleşmiş Miletler) kendi insanlarına baskı şiddet terör yıkım talan hak ve özgürlüklerini ihlal eden Devletlere karşı ve mülteci durumuna düşen insanları korumak himaye etmek için görevlerini yerine getiremiyorlar.

Ama eğer bir ülkede savaş varsa ve o ülkenin zenginlik kaynakları süper emperyal göçlerin paylaşımı için güvenlik konseyi hemen toplantıya çağrılıp süper güçler garantör adına karar alıp o ülkeye gidip kendilerini meşrulaştırıyor. Irak, Suriye, Kürdistan ile Asya ve Afrika’da bulunan ülkeler başta gelmektedir.

Zaten mültecilerin hepsi altın elmas petrol kaynaklarınca zengin olan bu ülkelerden teşkil etmektedir.


YORUM EKLE