15 Temmuzda Halk İktidardan Çok Ülkeye Ve Demokrasiye Sahip Çıktı.

 Türkiye'de en son askeri darbe 1980 tarihinde yani bundan 36 yıl önce gerçekleşmişti. Geçen bu süre zarfında eksik de olsa Demokrasi yolunda adımlar atıldı.  Geçmişte on yılda bir yapılan darbeler üzerinden geçen süre ve halkımızın unutkanlığı göz önünde bulundurursak, darbeleri unutmuştuk. İşimize gücümüze bakıyorduk. Beklenmedik bir zamanda 15 Temmuz’da ortaya çıkan darbe teşebbüsü demokrasiye sahip çıkan Türkiye halkı ve muhalefet partilerin AK Parti iktidarına verdiği destek sayesinde başarıya ulaşamadı.

Beklenmedik bu gelişme Ülkemizin imajını zedelediği gibi yaşanan can kayıpları ve ekonomiye olası olumsuz etkileri tüm halkın moralini olumsuz etkilemiştir. Yaşanan başarısız darbe teşebbüsün tek olumlu tarafı tüm Dünyaya şunu göstermiştir ki, şartlar ne olursa ve ortadaki sorunlar ne kadar büyük olursa olsun Ülkenin geleceği söz konusu oldu mu bu halk ideolojiyi, siyasi görüşü, farklı kültür ve inançları bir tarafa bırakarak tek vücut kenetlenip, Ülkenin geleceğine ve demokrasisine ölümüne sahip çıkacaktır.

Allah esirgesin darbe gerçekleşmiş olsaydı Ülkemiz için büyük bir yıkım olurdu.

 Meclisin bombalandığı, Genelkurmay Başkanı’nın rehin alındığı, gencecik insanların öldüğü, örneğini görmediğimiz, yaşamadığımız, bir daha yaşamayı dilemediğimiz, korkunç bir geceden geçtik. Şimdi iktidara düşen, muhalefetle birlikte, bu kez samimiyetle Türkiye’nin tüm sorunlarını yapıcı bir şekilde çözmektir.

 Ne pahasına olursa olsun gün Ülkemizin birliğine, bütünlüğüne sahip çıkma günüdür. Provakatif söylemlerden uzak durup, bu badireyi tümüyle atlatmak için, her fert üzerine düşeni yapmalıdır.

 Komşularımızın bir kısmında, Ortadoğu’da cereyan eden olaylar ve sonuçları ortadadır. Basınımızın tarafsız canı pahasına tüm olanları anında halka duyurmasını takdir etmemek mümkün değil. Basınımız üzerine düşeni yapmıştır.

 Dört partinin birlikte hareket etmesi, meclisten başlayarak, topluma yayılan birlikteliğin devam etmesi çok önemlidir.

Tehlikeyi halkın sağlam, sarsılmaz ve dimdik duran iradesiyle tarih yazacak şekilde atlattık. Halk Demokrasiye sahip çıktı hangi parti iktidar olsaydı halk yine aynı kararlılıkla sokağa çıkardı.

Bundan sonraki için geçmişten ders çıkarmalı Ergenekon, Balyoz, Paralel, Kck. vs. hiç bir gücün ve oluşumun kandıramayacağı bir Türkiye olsun. Darbeler, acılar yaşanmasın. Hepimizin sarılacağı dal Demokrasi olsun.

 

 

 

YORUM EKLE