Miroğlu: GAP’a Son Yılların En Büyük Ödeneği Ayrıldı

Miroğlu, 2021 yılı ödeneğinden GAP Projesi için bu yıl 3,3 Milyar Lira bütçe ayrıldığını ve Mardin Sulama Kanalları için ise geçen yılın iki katı oranında bütçenin ayrıldığını söyledi.

Miroğlu: GAP’a Son Yılların En Büyük Ödeneği Ayrıldı
 AK Parti 25.26. Dönem Mardin Milletvekili MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, GAP Sulama Kanalları'nın Mardin Ovası'na ulaşması için yapılan çalışmaların neticesinde son yılların en büyük ödeneğinin bu yılki bütçeden ayrıldığını söyledi.

 

AK Parti MKYK Üyesi, 25 ve 26 Dönem Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Mardin Ovası'nın GAP Suyu'na kavuşması için yapılan çalışmaların neticesinde son yılların bütçeden ayrılan en büyük ödeneğin bu yılki planlamayla gerçekleştiğini kaydetti.

 

AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız'ı makamında ziyaret ederek Mardin Ovası'nda tarımsal sulamadan kaynaklı yaşanan sorunları bir kez daha dile getirerek, sorunun çözümü konusunda yapılan çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

 

"GAP Sulama Kanalları'nın Mardin Ovasına ulaştırılması talebinde bulunduk"

Miroğlu, Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Kızıltepe ve Derik Ovası'nda tarımsal sulamada yaşanan elektrik kesintilerinin bölge çiftçisinin tarımsal üretimine büyük darbe vurduğunu altını çizen Miroğlu, Sürdürülebilir bir tarım politikası ve üretimi için olmazsa olmazların başında bölge üreticisinin yüksek girdi maliyetlerinin önüne geçilmesi gerektiğini, bunda da GAP Projesi'nin ama öncelikle de GAP Sulama Kanalları'nın Mardin Ovası'na biran önce ulaştırılması gerçeğiyle bir kez daha karşı karşıya kalındığına vurgu yaptı.

 

Bölge'de yaşanan üretim sorununun gerek ekonomik gerekse de sosyal anlamda ciddi sıkıntılara yol açacağına yönelik sorunu içeren bütün detayları AK Parti MKYK Toplantısının ardından hazırladığı mektupta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğunu hatırlatan Miroğlu, GAP Projesi gibi devasa bir projeye bütçeden ayrılan ödeneğin sorunu çözmekten çok sorunu daha da derinleştirdiğinin altını çizdiğini, bunun için de GAP Projesi'nin tamamlanması için ihtiyaç duyulan ödeneğin bütçeden ayrılmasını ve öncelikli olarak GAP Sulama Kanalları'nın Mardin Ovasına ulaştırılması talebinde bulunduğunu ifade etti.

 

"Son Yılların En Büyük Ödeneği Ayrıldı"

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız'a yaptığı ziyarette Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle söz konusu projeye ayrılan ödeneğin son yıllarda ayrılan en ciddi ödeneğin 2021 yılı ödeneğinin olduğunu memnuniyetle öğrendiğini kaydeden Miroğlu, GAP Projesi için Mardin, Şanlıurfa ve Batman ayağı için bu yıl, kamulaştırmalar da dahil olmak üzere ayrılan bütçe, 3,3 Milyar Liradır. Mardin Ovası'nı sulayacak GAP Sulama Kanalları için ise geçtiğimiz yıl ayrılan bütçenin iki katı oranında 420 milyon lira ayrılmıştır. Hükümetimizce 2021 yılı bütçesinden GAP Projesi için ayrılan bu rakamlar, son yıllarda bu projeye ayrılan ödeneğin en büyüğü olarak kayıtlara girmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımız ve bürokratlarımıza minnettarız.

Devlet GAP’ı siyasi nedenlerle bitirmek istemiyor’ diyen çevrelerin de yanıldıklarını söylemek isterim. GAP Türkiyenin en önemli öncelikli projelerindendir, bu ödenek politikamız 2023’e kadar GAP’ı bitirmeyi hedeflemektedir. Hayırlı olsun!"

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 17:23

ÖMER BEKEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER