MEB’e çağrı:Ek 40 bin atama talep ediyoruz

Mardin’de atanamayan öğretmenler, düzenledikleri basın açıklamasıyla, açıklanan 20 bin öğretmen atamasının 60 bine çıkartılmasını talep etti.

MEB’e çağrı:Ek 40 bin atama talep ediyoruz

Memur- Sen ve Eğitim Bir-Sen Mardin İl Binası’nda bir araya gelerek basın açıklaması düzenleyen atanamayan öğretmenler, Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) açıkladığı 20 bin sözleşmeli öğretmen atama kararına tepki gösterdi, buna ek 40 bin atama talep etti.Basın açıklamasını ataması yapılmayan öğretmenler adına Feyza Akan okudu. Akan, her yıl çığ gibi artarak büyümeye devam eden ataması yapılmayan öğretmen sayısındaki artışın son derece dikkat çekici bir hal aldığına vurgu yaptı.

Feyza Akan

Akan, “Gelecek yıllarda işin içinden çıkılamaz bir hâl almaması adına 2021 yılında yapılmasını talep ettiğimiz ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması, yukarıda belirttiğimiz, ataması yapılmayan öğretmen sayısı ile kıyaslanınca; 60 bin öğretmen atamasının gerekliliğini bir kez daha anlıyoruz.” dedi.

Atama bekleyen yüz binlerce öğretmenin bulunduğunu anımsatan Akan, “Adını dahi anmaktan imtina ettiğimiz ücretli öğretmenlik, hem biz atama bekleyen öğretmenlere yapılan bir haksızlık hem de Türkiye eğitim sistemine vurulmuş bir darbedir. Alakasız bölümlere alakasız branşların yerleştirilmesi ile eğitim adına günden güne korkutucu bir tablo çizmeye devam eden ücretli öğretmenlik hem öğretmenlerin branşlarına hem öğretmenlerin eğitim hayatları boyunca verdikleri emeklere hem de Türkiye Eğitim Sistemine yapılmış ve ivedilikle dönülmesi gereken büyük bir yanlıştır.” diye konuştu.

“Ülke genelinde öğretmen açığı bulunmaktadır”

Atamalarının yapılmadığı için öğretmen olarak değil öğretmen adayı olarak anıldıklarını ve bunun kendilerini derinden üzdüğünü belirten Akan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Oysa hepimiz diplomamızı almaya hak kazandığımız gün ücretli, kadrolu, sözleşmeli veya ataması yapılmayan şeklinde ayrım yapılmaksızın öğretmen olarak anılmaya hak kazandık. Öğretmen olmak, devletin bir kurumuna atanmak demek değildir. Tüm öğretmenlerimiz genç dimağlara rehber olmak ve eğitim vermek için diplomasını aldığı gün zaten adaylık statüsünden çıkmıştır. En son yayınlanan Sayıştay Raporu verilerine göre, ülke genelinde ihtiyaç duyulan 138 bin 393 öğretmen açığı bulunmaktadır. Sayın Bakanımız Ziya Selçuk'un 5 Ekim'de yaptığı konuşmasında bahsettiği salgının devam etmesi halinde eğitimde ikili sisteme geçilmesi ya da sınıf mevcutlarını düşürme ile ilgili yapılan planlamalar ve bunlar için hazırlanan düzenlemeler de gösteriyor ki ilerleyen günlerde şu an var olan öğretmen ihtiyacı sayısı en az iki kat artacaktır. Bütün bu etkenler düşünüldüğünde 2021 yılı için ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması hem atama bekleyen öğretmenler için hem de Türkiye’nin Eğitim Sistemini daha aydınlık günlere ulaştırmak için atılmış büyük bir adım olacaktır.”

“Ataması yapılmayan öğretmenler hâlâ umudunu yitirmemiş”

Akan, “Atama bekleyen öğretmenlerin var olan problemlerini ve çözüm önerilerini sunduğumuz bu yazımızda bütün atama bekleyen öğretmenlere umut olacağınızdan, biz öğretmenleri geleceğe daha emin adımlarla ulaştırmak için hazırladığımız problemleri görmezden gelmeyeceğinizden son derece eminiz. Bu problemlerin çözümü sadece atanamayan öğretmenler için değil, Türkiye eğitim sisteminin daha aydınlık yarınlara ulaşması için atılacak büyük bir adım olacaktır. Ülkece buna destek çıkılması, yarınlarımızın eğitim sistemini olumlu yönde etkileyeceği gibi öğrencilerine kavuşacağı günün hayaliyle gün sayan, hâlâ umudunu yitirmemiş ataması yapılmayan öğretmenlerimize ve yetiştireceği mutlu nesillere umut olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Eğitim Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Mardin Şubesi, ek 40 bin atama talebine destek verdi

Ataması yapılmayan öğretmenlerin basın açıklamasına destek veren Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, MEB’in 20 bin öğretmen atamasını olumlu bulduğunu, ancak buna ek 40 bin atamanın daha da güzel olacağını söyledi.

Başkan Değer, “Ataması yapılmayan öğretmenlerimize destek olmak için buradayız. Onların yanındayız. Üniversitede yıllarda dirsek çürüttüler, alın teri döktüler ve şu an öğrencilerine kavuşmak istiyorlar. Bir an önce öğrencilerine kavuşmaları için devlet büyüklerimizden 20 bin atama güzel, ama bir 40 bin de daha güzel olacak şekilde ifade ediyoruz.” dedi. (İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2021, 11:06

ÖMER BEKEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER