MAÜ’den Midyat’ta Fakülte Müjdesi

Mardin Artuklu Üniversitesi yeni yönetim anlayışı çerçevesinde oluşturduğu stratejik hedefler doğrultusunda belirlenen projeleri bir bir hayata geçirmeye devam ediyor.

MAÜ’den Midyat’ta Fakülte Müjdesi

Mardin’in Midyat ilçesinde kurulması planlanan ve Mardin Artuklu Üniversitesi senatosu tarafından  onaylanarak YÖK’e gönderilen  Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi” dosyası resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile resmen kuruldu.

Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Ekrem Akman,  sürece ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi  resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile resmen kurulmuştur.

Yerel ve evrensel değerlerden güç alarak ilim, kültür, sanat ve teknolojide uluslararası alanda özgün, yaratıcı ve lider bir üniversite olma vizyonu ile hedeflerine ulaşmaya çalışan üniversitemiz, Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesinin açılmasıyla bu yolda önemli bir adım daha atmıştır. Artuklu Üniversitesini farklı dillerin, dinlerin ve kültürlerin hayat imkânı bulduğu akademik, çağdaş ve özgün bir üniversite yapma ideali ile iş başına gelen rektörümüz sayın Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Midyat yerel yöneticilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının daveti üzerine ilk ziyaretini Midyat’a gerçekleştirmiş ve bu ziyaret esnasında yapılan görüşmelerle Midyat’a fakülte açma süreci üniversite yönetimince gündeme alınmıştır. Bu süreçte, profesyonel bir çalışmayla hazırlanan fakülte açma dosyası, üniversitemiz senatosunca onaylanarak YÖK’e gönderilmiştir. Sonraki süreçte başta kaymakamımız, belediye başkanımız ve siyasetçilerimiz olmak üzere Midyatlı hemşerilerimizin girişimleriyle fakültemizin kuruluşu gerçekleşmiştir.

Öğrenci odaklı ve insanı merkeze alan bir anlayışla kendine özgü sosyal ve kültürel özellikleri ile marka şehir haline gelen Midyat’ın yerel değerlerini ve sanatlarını, akademik kanallarla evrensele taşımanın önemli bir adımı olarak Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi bünyesinde açılacak programlarla buraya gelecek öğrenciler şehirde sosyal ve kültürel birikime büyük katkılar sunacaktır.”

Açıklamalarının devamında fakülte binasının fiziki yapısının oluşturulması için Midyatlı işadamlarının desteklerini beklediklerini söyleyen Akman,

“Bundan sonraki süreçte fakültemize bölümlerin açılıp, öğrenci alınması için ihata duvarı ile çevrilmiş, yol, elektrik alt yapısı tamamlanmış 400 dönümlük arazimizde fakülte binasının yapılması gerekmektedir. Bu konuda da Midyatlıların üzerlerine düşen görevi yapacaklarına olan inancımız tamdır. Fiziki alt yapı beraberinde kaliteyi ve kaliteli öğrenciyi de getirecektir.” dedi.

 Dr. Akman, fakültenin açılma sürecinde yoğun gayret gösteren başta Mardin Artuklu Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar olmak üzere, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Midyat Kaymakamı  Tekin Dündar ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 19:01

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER