Gazeteciler, iptal edilen toplu taşıma kartlarını geri istiyor

Mardin'de görev yapan yerli ve ulusal medya temsilcileri uzun süreden beri iptal edilen ücretsiz toplu taşıma kartlarının geri verilmesini istiyor.

Gazeteciler, iptal edilen toplu taşıma kartlarını geri istiyor

Ücretsiz yararlandıkları toplu taşıma kartlarının iki ay önce iptal edilmesiyle mağduriyet yaşayan gazeteciler ücretsiz toplu taşıma hakkının ellerinden alınmasına anlam veremeyerek bugüne kadar düzeltilmemesi üzerine de duruma tepki gösterdiler.

 

Gazeteci olmadıkları halde sahte basın kartları ile yüzlerce kişinin toplu taşımadan faydalandığının ortaya çıkması üzerine sahte kartlar yerine tüm kartların iptal edilmesi sonrasında sorunun çözülmesi için defalarca Mardin Valiliği basın görevlileri ve valiliğin kurdurduğu whatsapp iletişim hattında durumun gündeme getirildiğini anlatan gazeteciler, Valilikte görev yapan basın mensuplarının listesine göre vir düzenleme yapılmasını talepe derek yetkililerden konu hakkında açıklama istedi.

 

CEZAYI NİÇİN GAZETECİLER KESİYOR

Mardin'de görev yapan gazeteci sayısının bir elin parmağını geçmeyecek sayıda olduğunu bunlardan da yarısına yakınının özel aracı olduğu için toplu taşıma kartlarını kullanmadığını belirten Kızıltepeli gazetecilerden İsmail Aydoğan, "Bu konuyu araştırdığımızda bize aktarılan Mardin'de toplu taşımadan faydalanan 100'e yakın basın kartı olduğu için iptal edildiğini söylediler. İlk günden beri diyoruz ki valilik ya da gazetelerin mesleki kurumlarından alınacak listelerle bu teyit edilebilir. Ortada bir usulsüzlük varsa bunun cezasını niçin gazetecilere kesiyorlar. Vali beyin de haberi olduğu bu konuda inisiyatif alıp çözmesini istiyoruz"dedi.

 

KONUNUN ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORLAR

Derik ilçesinde yerel ve ulusal medya kuruluşlarına muhabirlik yapan Emrullah Karakaş da grupta yaptığı paylaşımında, "Ben Şahsen Derik'te tek basın mensubuyum, aracım yok, haber çalışmalarımı sürdürebilmek için, her ulaşımda şehir içi kartsız olarak 3,5 TL ödüyorum. Mağduriyetimiz göz önüne alınarak konunun bir an önce çözülmesini diliyoruz"diye konuştu.

 

 400 KİŞİYE BASIN KARTI VERİLİR Mİ?

Gazeteci Ahmet Çınarbaş ise sorgulamadan 400 kişiye kart verdiği için belediyeyi eleştirerek şunları söyledi:

" Bizler ekibimizdeki arkadaşlar ile bölge de  tarihi ve kültürel programlar hazırlıyoruz. Hiç bir kurum ve kuruluştan bırakın yardımı bir teşekkür bile almış değiliz. Biz Mardin tarihi ve kültürü için çalışmalarımıza destek verseler de vermeseler de devam edeceğiz. Halimizden asla şikayetçi olmadık, yalnız 400’e yakın insana basın kartı verilir mi. Dünyanın en büyük haber ajanslarının bile 400 muhabiri yok iken Mardin’de 400 basın mensubunun olması nasıl gözden kaçar. Gazeteci olmayanların almış olduğu kartl

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 21:15

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER