Çelik: “Berat Kandili Ramazan ayının müjdecisidir”

Ramazan ayının habercisi olan Berat Kandili’nin insanların özüne dönmeleri açısından büyük fırsat olduğunu dile getiren Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, bu gecede en fazla yapılması gerekenlerin ibadet, tövbe ve dua olduğunu söyledi.

Çelik: “Berat Kandili Ramazan ayının müjdecisidir”
 On bir ayın sultanı Ramazan’ın müjdecisi ve Hicri takvime göre; Şaban ayının 15'inci gecesi olan Berat Kandili, Müslümanlar tarafından Kadir Gecesi'nden sonra gelen en değerli günlerden biri olduğuna inanılıyor.

Aslı “berâet” olan berat kelimesi borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza ya da sorumluluktan kurtulma gibi manalara gelir.

Yarın ihya edilecek Berat Gecesi münasebetiyle İLKHA muhabirine konuşan Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, küresel güçlerin Müslüman gençler üzerinde oynadığı büyük oyunlara dikkat çekerek yapılması gerekenleri anlattı. 

 

“Bu gece affedilme gecesidir”

Berat Kandili’nin Ramazan ayının müjdecisi olduğunu belirten Müftü Çelik, şöyle dedi:

“Af ve mağfiret gecesine yaklaştık. Berat Kandili, bize Ramazan ayına 15 gün kaldığın haber verir. Berat; borçtan, hastalıktan, suçtan, cezadan kurtulma demektir. İnsanın hastalıklarından, sıkıntılarından ve borçlarından berat edilmesi anlamına da gelen ve sabahında Müslümanların beratına kavuştuğu, Ramazan-ı Şerif’e de kavuşmanın heyecanını, mutluluğunu, aşkını yaşadığı bir gece olacak. Peygamber Efendimiz (Sallahu Aleyhi ve Sellem), bu gecede birçok insanın kurtuluşa ereceğini, affedileceğini, Allah’ın mağfiretine mazhar olacağını bizlere müjdelemiştir. Yine bir hadiste; 'Berat Gecesi’nde Benî Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri adetince insanları affeder.' Bu gece affedilme gecesidir. Bundan dolayı bizlerde bu geceyi tövbe ve istiğfar ile değerlendirmemiz gerekmektedir. Allah-u Zülcelal, güneş battıktan sonra yeryüzüne, semaya tecelli eder ve şöyle seslenir: ‘Yok mu af isteyen onu affedeyim, yok mu tövbe eden günahlarını affedeyim, yok mu rızık isteyen rızık vereyim, yok mu başka isteği olan onları da vereyim.’ Yani bu gece Cenabı Allah, kullarını bekler.”

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 16:52

ÖMER BEKEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER