Anız Yangınında, 76 Elektrik Direğide Yandı

Tüm uyarılara rağmen anız yakmaya devam edenlerin ateşe verdiği tarlalardan geçen elektrik iletim hatlarını taşıyan 76 ağaç direk yanarak kullanılamaz hale geldi.

Anız Yangınında, 76 Elektrik Direğide Yandı

Elektrik direklerinin yanması nedeniyle Mardin’de 150 yerleşim birimi saatlerce enerjisiz kaldı.

 

Hem Doğaya Hem Enerji Hattına Zarar

Yasalarla yasaklanmasına rağmen, duyarsız ve bilinçsiz kişiler anız yakmaya devam ediyor. Yakılan anızlar, tarlalardaki canlıları yok ederek doğal yaşamı olumsuz etkilerken, buradan geçen elektrik nakil hatlarını taşıyan ağaç direkleri de yakıp, küle çeviriyor. Son olarak Mardin’in Kızıltepe ve Derik ilçelerinde yakılan anızla birlikte tarlalardan geçen tam 76 ağaç elektrik direği yandı. Yanan direklerin devrilmesi ve enerji nakil hatlarının bu yüzden kopması yüzünden de 150 yerleşim birimi enerjisiz kaldı.

 

 

Yanan Direkler Yenileri İle Değiştirildi

Yapılan tespitlerin ardından Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri, anız yangını sırasında yanarak kullanılamaz hale gelen yerlerden geçen hatlardaki enerjiyi kesti. Ardından yanan direkler toplanarak, yerlerine yenileri dikildi.

Kopan nakil hatlarının da yenilenmesinin ardından anız yakanlar yüzünden saatlerce karanlıkta kalan 150 yerleşim birimine yeniden enerji verildi.

 

Avukatlar Suç Duyurusunda Bulundular

Olayın jandarmaya bildirilmesinin ardından Dicle Elektrik Dağıtım avukatları, anız yakanlarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundular.

Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, yasalara göre suç sayılan anız yakılmasının hem doğal dengeyi bozduğunu, hem de bu tarlalardan geçen enerji nakil hatlarına zarar verdiğini hatırlattılar. Yaşanan olumsuzluklardan bölge halkının etkilendiğine de vurgu yapan yetkililer, bölgede süregelen anız yakma alışkanlığına artık son verilmesini de istediler.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2017, 12:21

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER