Öter: Ekmek zammını veya buğday fiyatlarını gözden geçirin

Hububat Ticaret Merkezi ve Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, Vatandaş ucuz ekmek yesin diye ekmeklik buğday fiyatı baskılanırken ekmeğe zam yapılmasına tepki gösterdi.

Öter: Ekmek zammını veya buğday fiyatlarını gözden geçirin


Buğday üreticisi çiftçisinin de enflasyon ve pahalılıktan etkilendiğini belirterek yetkililere çağrıda bulunan Öter, “çiftçilerin üretim maliyetini de hesaplayıverin ve son ekmek zammını gözden geçirin, ya ekmek zamlarını durdurun veya buğday fiyatları üzerindeki baskıyı kaldırın” açıklamasında bulundu.

Hububat Ticaret Merkezi ve Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi;

Hammaddesi Buğday olan, Un, Ekmek, Makarna, Bulgur, İrmik, Pasta vb. Ürünlerin Fiyatları yükselmeye devam ediyor. “Geçen hafta bir kez daha Ekmeğe yüzde yirmi zam yapıldı. Geçen sene bu vakitlerde ekmek 6-7 liralardaydı bu gün ekmek 12 lira bir senede tam iki kat. Gerekçe ise yüksek enflasyon, hayat pahalılığı vb. Oysa buğday geçen seneki fiyatlarda tutuluyor, baskılanıyor, bunun sebebi, gerekçesi ise fakir, fukaranın temel gıdası olan ekmeğin fiyatı yükselmesin diye ama ne yazık ki ekmek ve diğer temel gıda ürünleri zamlanmaya, yükselmeye devam ediyor.

Yüksek enflasyon, pahalılık her kesimi etkiliyorsa zam yapma hakkı veriyorsa! Geçen sene Kg. 7-8 Lira olan ve hala aynı fiyatlarda baskılanan, tutulan ekmeklik buğday üreticisi cefakâr çiftçiyi Enflasyon, pahalılık etkilemiyor mu? Fırıncı, gıda üreticisi, marketçi istediği zaman, istediği oranlarda zam yapma hakkı oluyorsa buğday üreticisinin de zam yapma hakkı yok mu?

Sayın yetkililere çağrıda bulunuyorum, bir zahmet çiftçilerin üretim maliyetini de hesaplayıverin ve son ekmek zammını gözden geçirin, ya ekmek zamlarını durdurun veya buğday fiyatları üzerindeki baskıyı kaldırın”

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER