Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Evleri’nin açılışı yapıldı

Kızıltepe Kaymakamlığı, Kızıltepe Belediyesi ve Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğiyle yapılan Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Evleri’nin açılışı gerçekleşti.

Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Evleri’nin açılışı yapıldı

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) destekli Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Evleri’nin açılışına Kaymakam/Belediye Başkan V. Fatih Cıdıroğlu, Eşi Dr. Ayşe Cıdıroğlu Hanımefendi, DİKA Genel Sekreteri Murat Kati ile birçok davetli katıldı. Cıdıroğlu eşi ile birlikte tandır evini gezip,  ekmek yapan kadınlarla sohbet etti. Tandırlarda pişen ekmeklerin tadına bakılıp, açılışa katılan davetlilere ikram edildi.

Açılışta konuşan Cıdıroğlu, şunlara değindi: “Tandır bu bölgede önemli ve bu projede iyi düşünülmüş bir plan. Gönül ister ki diğer mahallelerimize de yayalım.  Arkadaşlarımızın araştırdığına göre 15 çeşide yakın tandır ekmeği var ama günümüzde 4 çeşit olarak üretiliyor. Bizler seri üretimin yanında da geçmişte kalan ekmeklerimizi araştırıp bunları da üretmeye çalışacağız. 15’e kadınımıza istihdam sağlamayı düşünüyoruz. Kadınlarımızın ev ekonomilerine katkı sağlamayı düşünüyoruz. İlk etapta günlük 3 bin 500 civarı ekmek hedefimiz var. Burası dışında satış noktaları da düşünüyoruz. Parkımızda yer alan tandır evimizin yanındaki işletmeyi belediye olarak kooperatifimize tahsis ettik. Burada ekmeğin yanında çilek bahçesindeki çileklerimizden yapılan dondurma, reçel gibi ürünlerimizin de satışını yapacağız inşallah. Bunun dışında belli caddelerde satış noktaları kurmayı düşünüyoruz” dedi.

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER