MAÜ’de Görkemli Mezuniyet Töreni Düzenlendi

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde ‘Toplu Mezuniyet Töreni ve Bahar Şenlikleri’ kapsamında 2021-2022 akademik yılı mezuniyet töreni düzenlendi.

MAÜ’de Görkemli Mezuniyet Töreni Düzenlendi

Tüm dünyayı saran Covid-19 salgını ile birlikte toplu etkinlikler ertelenmiş ve iki yıl boyunca mezuniyet töreni düzenlenmeden öğrenciler mezun olmuşlardı. Normalleşme sürecinin başlamasıyla Mardin Artuklu Üniversitesi hem bu yıl hem de önceki dönemde mezun olan öğrenciler için görkemli bir mezuniyet töreni düzenledi.
Mardin Artuklu Üniversitesi kampüsünde düzenlenen mezuniyet töreninde öğrencilerine seslenen MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar;
“Bugün mezuniyet sevinçlerini paylaştığımız gençlerimiz, zorlu bir eğitim sürecini geride bıraktılar. Bundan sonra akademik çalışmalarına devam etme niyetinde olanların yanı sıra, aranızda iş hayatına atılacak olanlara da eğitimin hayat boyu devam ettiğini de akıllarından çıkarmamalarını tavsiye ediyorum.
Bugün itibariyle uzun eğitim sürecinde elde ettiğiniz birikimi hayata geçireceğiniz yeni bir sürece ilk adımı atıyorsunuz. Benim sizlerden beklentim şudur: ideallerinizi asla kaybetmeyin.
Çünkü ideallerinden, değerlerinden ve köklerinden kopma pahasına elde edilen kariyer anlamsız ve ruhsuzdur. Sizlerin ne pahasına olursa olsun kazanmanın değil, idealleriniz ve değerleriniz doğrultusunda kazanmanın ve çalışmanın çabası içinde olacağınıza inanıyorum.
Ülkenizin size ve birikiminize ihtiyacı var. Devir, hayat boyu öğrenme devridir. Eğitim kademelerinizde elde ettiğiniz bilgileri sürekli güncelleyerek, bunun yanında sürekli daha ileriye taşıyarak hem kendinizi geliştireceksiniz hem de kurumunuzun, ülkenizin belirlediğiniz hedefe varmasına katkı vereceksiniz.
Mardin Artuklu Üniversitemiz  Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice ve İngilizce olmak üzere 5 dilde eğitim veren tek üniversitedir. Dünyanın hiçbir yerinde 5 dilde eğitim yapan başka bir üniversiteye rastlayamazsınız. Dolayısıyla üniversitemizin kıymetini bilelim ve dışarıda Artuklu kimliğimizi onurla taşıyalım. Sözlerime son verirken bir kez daha mezun olan, dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Sizin bugünlere gelmenizde ayrıca emeği olan hocalarımıza bilgi ve tecrübelerini sizlere aktardıkları, sahip oldukları ışığı sizlerle paylaştıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Hayatınız boyunca destekleri ve özverili gayretleriyle sizin bu mutlu günü yaşamanıza vesile olan annelerinizi, babalarınızı, ailelerinizi özellikle tebrik ediyorum.” dedi.
Lisans dönemi birincisi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi olan Beyan Abdullah öğrenci arkadaşlarına seslenerek, ”hoşgörünün samimiyetin,  ve hiçbir ayrım olmaksızın insana insan olduğu için değer veren bir üniversitede okumanın mutluluğunu yaşıyorum. Başarının ancak bu tür bir iklimde olabileceğine tanıklık ettim. Şehir ve üniversite özdeşleşmiş durumda.” diye konuştu.
Üniversiteyi derece ile bitiren öğrencilere ödül verilmesinin ardından mezun olmanın sevincini yaşayan  2 bin 500 öğrenci mezuniyetlerini havaya kep atarak kutladı.
 Halk oyunları gösterisi ve yerel sanatçı  Serdar Örnek konseriyle devam eden kutlamada öğrenciler doyasıya eğlendi.

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER