Anız Yakmak Cinayettir Vahşettir....

Geçen yılda yazdım hakes ders ve ibret alınmamışsa tüm toplum anızı yakanları lanetlemeli teşhir ve tecrit etmeli.

Yıllardır bilgilendirmelere kınama ve lanetlemelere rağmen halen ANIZ yakılıyorsa o zaman biz daha gerilerde kalmış ziraat ve çiftçilikten anlamamış bir bölgeyiz her yıl anız yakmakla mala ne kadar zarar geldiğini bilmiyorlar mı çok defalar anız yakmadan dolayı daha biçilmemiş yüzlerce dönüm ekin yanıyor n milyarlarca maddi değerinde tıraktır ,sulama boruları ile sulama tesisatı yakılıp küle dönmüyordu geçen yıl  Mardin Derik üç yolunda dört TIR ve iki TIRA KTÖR yanıp kül oldu.

 Bu maddi boyutu ya vahşet boyutu ne kadar kuş çeşitlerinin yuvaları ve yavruları ne kadar ekine faydalı olan hayvanlar var toprağın kaymağını öldürerek gelecek yıl kendi ekinlerinin randımanını ne kadar katlediyorlar.

Yani canlı canlı hayvanlarını yakmakla nesillerini yok etmek vahşettir.

Ha çaresi yok mu? var saman ve otuyla birlikte çift süren aletler var eğer çiftçilerimiz o aletlerle ekinlerini sürse tarla içindeki ot saman çeşit çeşit bitkilerin sapı gübre gibi ziraata daha faydalı oluyor batı da hıç bir zaman anız yakılmıyor oranın bir dönümün randımanı bizim iki üç dönümün randımanı oluyor ben buna şahidim

İki gün önce buğday pazarında Akça pınar (Arban) köyüne gittim çoğu çift sürerken anızı yakmadan samanıyla birlikte sürüyordu çok mutlu oldum.

Ama maalesef Dün de Kızıltepe Viranşehir Karayolu üzerinde anız yangınında çıkan duman nedeniyle düşen görüş mesafesi dolayısıyla 6 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında biri bebek biri ağır olmakla beraber 5 kişi yaralandı.

Kızıltepe Viranşehir Karayolu üzerinde Küçük Ayrık, Bağrıbütün Mahalleleri (Meşkoka mezın,  sınara, cüldehyĕ) köyleri mıntıkasında anız yakmasıyla ateşin ekili araziye sıçramasıyla birlikte yangın çıktı.

Olay saat 13.30 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, anız yangını Küçük Ayrık ile Bağrıbütün yakınlarındaki ekili arazilere sıçradı.

O sırada küçük ayrık köyü yolu üzerinde seyir halindeki buğday yüklü 2 kamyon yangından kaçarken çıkan duman nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi kafa kafaya çarpıştı.

Diğer kaza ise Kızıltepe Viranşehir Tarihi İpekyolu Küçük Ayrık yol ayrımında meydana geldi. Alevlere yakalanmamak için içerisinde bir bebeğinde bulunduğu kamyonet sürücüsü direksiyon hâkimiyetini kaybederek yanan tarlanın içerisine girerek yan yattı.

Kazalarda biri bebek biri ağır beş kişi yaralandı

Anızı yakanı lanetliyorum hem doğaya hem çevreye tahribat hemde maddiyata zarar vereni hem hukuki ceza hem de toplumun vicdanın da lanetlenip cezalandırılmalı

YORUM EKLE