Sağduyu ve Öfkeyi Anlamak

Bir ülke de,bir şehirde,bir ilçede ve kendi toprakların da yaşayan insanlarına zarar vermek,insanları öldürmek,araçları yakmak,evleri ateşe vermek,marketleri yağmalamak ! Bayrak ve Atatürk büstlerine saldırmak,etrafı yakıp yıkmayı,barışın bu tür eylemlerle olmayacağını hepimizin anlaması ve görmesi gerekir.
Kusura bakmayın ! Hiç kimse meşru müdafaa olarak tanımlamasın !
^^^^
Evet !
Siyonistlerin ortaya çıkardıkları IŞİD terör örgütünü karşılık öfkeleriniz kusuyor iseniz;
Çocukları öldüren,kadınları pazarlarda köle olarak satan,Kürt ve Türkleri asan,kafa kesen,camileri bombalayan,Allah’ın evini (Kabe-i) yıkacağız diyen,Şiileri öldüren barbarların şeytan ordularını bile anlama çabasıyla yaklaşılıyor iseniz;
Meydana çıkan bütün bu öfkelerinde ne derece doğru olduğunu da anlamak için kendinizi sorgulamanız gerekir !
^^^
Artık !
Herkesin düşünmesi gerekir !
Dünyanın bütün ülkelerinden oluşan büyük bir deccal ordusu,kimileri barbar,kimileri yamyam,kimileri Hristiyan,kimileri Musevi,kimileri Yahudi,kimileri Müslüman ! Dünyanın dört bir tarafından meydana getirilmiş vahşi bir örgüt !
Bağırdığımız da sesimizin o arka mahallede yankılanacağı duyulacağı ve işitileceği ki bir o kadar yakın olan komşularımıza,çocuklarına Kürt Türk demeden saldırıyorlar ise;
Komşularımız,kardeşlerimiz,akrabalarımız (Kürt veya Türk fark etmez ) 24 gündür vahşi deccal ordusuna karşılık o soğukta ve o ıssız gecelerde sadece küçük silahlarla çıplak ellerle kendilerini savunmaktadırlar !
Eğer ki göz göre göre ve apaçık haksızlık karşısında bütün dünya sessiz kalabiliyorsa ve özellikle Türkiye Cumhuriyeti Ülkesi insanları ve büyükleri suskun ise…!
Sizlerle halkınla ülkenle kardeş olan akraba olan eş dost olan ve etle tırnak gibi olan insanların savunmasız bırakmak onlara sahip çıkmamak yüreklerimizi derinden etkilendiği bilinmesi gerekir !
Suriye’nin Başkanı olan ve yıllardan beri babadan oğul’a geçen dönemleri ile elinde bulundurduğu Suriye’nin  Cumhurbaşkanı ve Suriye Baas Partisi'nin lideri olan  Beşşar Hafız el-Esed denilen kişiyi devirmek için harcanan zamanı ve gösterilen bütün gayretlerinin azını,Siyonistlerin kurduğu ve Ortadoğu’ya kan emmeye bırakıldığı terör örgütü IŞİD denilen iblislerin durmaları ve ortadan kaldırmaları için, herhangi bir çaba içerisine girilmiyorsa !
Bundan dolayıdır ki; Türkiye’de ki bütün halklar öfkeyle kalkar ! Tepki verirler !
Sizler de öfkelenmez misiniz?
Hatta ve hatta sizler bile yeri geldi mi deliye dönmez misiniz ? Çığlık atmaz mısınız ? Öfkelenmez misiniz ?
^^^
Ey Kürt ve Türk Halkı !
Hepimizin birinci vazifesi öfkelerin insanları öldürmekle,araba yakmakla,ev işyerini parçalayıp ateşe vermekle,insanların zararına zarar katacak durumlardan,yol kesmelerden,bayrakları yakmaktan ve diğer çirkinliklerden şiddetle karşı çıkmamız gerekir !
Bu tür eylemler de bulunanların cezalandırmasını haklı bulmalıyız.Bu tür işleri yapan kişilerin insanlık namına herkesin de desteğiyle mahkum etmemiz gerekir !
İnsanların her türlü siyasi demokrasi eleştiri ve protesto faaliyetleri birer “Sanat” olacak şekilde yapmalıdırlar.
Kırıp,Ateşe vermek,Yakıp,Parçalamak bunların asla olmaması gerekir.
Fakat hepimiz olayların bu tarafından bakmalıyız.Bu kadar öfkenin nedenlerini ve kaynaklarını araştırmamızla beraber anlamaya çalışmalıyız diye düşünüyorum.
Ey Kürt ve Türk kardeşlerimiz,ağabeyler ve dostlarımız sizlere şunu da söylemek isterim !
Siyonistlerin Ortadoğu’nun ortasına bıraktıkları deccal ordusu IŞİD denilen terör örgütü yamyamların öfkelerini nedenlerini ve sebeplerini merak ettiğimizle beraber anlamaya çalıştığımız kadar diğer insanları ve halkı da anlamaya çalışmalıyız.Sizler de düşünün ve anlamaya çalışın.
Barışa bir şey olmasın.Olan Barışa olsun istemem,istemeyiz !
Acaba şunu diyebiliyor muyuz?
Barış deniliyor lakin;Suriye’nin Kobani bölgesinde olanlarla beraber çözüm sürecinde ele alınan “ Barış Süreci “ ile ilişkilendirmeleri doğru yapamadılar mı ? ikisinin arasında ki bağlantıları anlamaya mı çalışmadılar ? Bu yüzden benim en büyük korkum ki büyük ihtimalle bitecek olan “Çözüm sürecinde adı konulan “Barış Süreci” dir.
^^^
Ne Türk’ü ne de Kürt’ü iki kesimin de,üzerinde fazlasıyla durulması gereken ve gerçekten titiz bir şekilde çalışılması gereken hususun da çözüm sürecindeki “barış zamanı” olduğunu da hiçbirimiz idrak edemedik veya idrak etmek istemedik.
^^^
Karşı mahallelerde,yan komşularda,sınırları bitişik olan akrabaların kardeşlerinin ölümün yüzü ile birebir rastladıkları insanlarla “barış sürecini” ne kadar zor veya derin olduğunu birileri anlamadı mı ? !
Barış nasıl getirilir,çözüm süreci nasıl bir aşamaya gelinir,nasıl bir hal alır hiç düşündünüz mü  ?
Başkanlar ;Cumhurbaşkanı,Başbakan,Büyük Millet Meclisi Başkanı,Mecliste bulunan bütün Milletvekilleri,Bütün Siyasi Parti Başkanları,Sivil Toplum Kuruşları,Federasyonlar,Odalar sizlere sesleniyor ve haykırıyorum !
Bir şefkat eli,durumu güzel bir şekilde ele alıp bir güzel açıklama ve sağduyu yapmanız bu kadar zor mu ? Sizler o koltuklarda ne diye oturuyorsunuz ? !
Özellikle bölge Milletvekilleri sizlere açık çağrımdır !
Sizler Milletvekili olduğunuzda burada ki bütün mazlumları bırakıp Ankara’ya ailece yerleşip hayatınıza daha rahat bakıyorsunuz. Sizler o koltuklarda oturun diye gönderilmediniz ! Kalkın o kan ağlayan bölgelerinize gidin görün araştırın konuşun ! Bölgede insanlar ölüyor ! Her taraf yanıyor ! Yürekler daha çok yanmasın !
Bütün illerde ilçelerde çatışmalar var.
Her yer yanıyor !
Ortalık kan kusuyor !
Her yer toz duman !
İnsanların öfkeleri sonucunda birbirlerini öldürüyorlar !
Yetkililer nerde,insanlar nerde ! İnsanlık nerde !
Her yer talan edilmektedir !
Evet !
Mardin Kızıltepe Nusaybin Diyarbakır Muş Şırnak Cizre Siirt Hakkari her yerde, 12 Eylül’ü,90’lı yılları aratmayacak görüntüler ortaya çıkmıştır.
Peki bunları yapmak,güç gösterisi yapmak,meydan okumak,korkutmak,meydanları tanklarla toplarla panzerlerle doldurmak güzel midir,çözüm müdür ?
Şiddet şiddeti doğurur.Şiddetle çözümler hiçbir zaman olmadığı gibi başarılmadığını da görebilmeliyiz.Tekrar tekrar söylüyorum şiddetle tankla topla barış süreci geliştirilmez !
^^^
Misliyle insanlara karşılık vermek ne demektir Sayın Bakanım ?
Evet !
İnsanları öldürmek hayatta ki en kolay harekettir.Önemli olan öldürmelerin olmaması ! Çözümlerin olduğu adaletlerin olduğu diyalogların olduğu, süreç zamanında gerçekten de barışı getirecek adımların atılması gerekmez mi? Tankla askerle polisle ne yapılır ki ? Ölümlerden korkulardan ezilmelerden başka !
^^^
Büyük mevkilerde olanların hepsi her kim olursa olsun ; Türk Kürt farkını gözetmeksizin yatıştırıcı ve sağduyulu açıklamaların yapılması gerekmez mi ? Sanki (sözde !) büyüklerde şefkat denen bir duygunun  şefkatli bir duyguyla yaklaşımlarının olmadığını görebilmekteyiz. 
^^^
Görebilmekteyiz ki bazıları çıkıp Siyonistlerin ortaya çıkardığı deccal ordusu IŞİD terör örgütüne över gibi “Onlar işkence “ yapmadan öldürüyor nidalarıyla hava atıyor ! Bu mu insanlık bu mu duygularınız bu mu değerleriniz ! Hepimiz (Türkler Kürtler) ,Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V) ümmetinde gelen insanlarız.Siz nasıl olurda Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V) ümmetinden insanları katledenleri,kafalarını kesenleri bu kadar övüne övüne anlatırsınız.
Çok Yazık ! Çok Yazık ! Çok Yazık !
Hiç birimizde Empati Duygusu yer almamaktadır !
^^^
Şuna çok önem vermemiz gerekir.
Evet !
Çatışmasızlık ortamların olması ve barışın gelmesi için “Barış Sürecini Destekleyenler” arasında bir insan olarak hep destekledim desteklerim. Hayatta ki en güzel şeyin silahların sustuğu düşüncelerin konuştuğu ve konuştuklarımızın karşımızda ki insanları incitmeyecek şekilde olduğuna önem verilmesi gerekmez mi ? Fakat geçen günlerce “Türkiye Cumhuriyeti Ülkesin de” tanlarla toplarla askerlerle ve tüm emniyet güçleriyle 90’lı yılları aratmayacak bir profili sergileyenlere karşı olarak da gerçekten barış sürecinin sekteye uğratıldığı veya barış sürecinin gerçek olmadığı anlamını çıkartmak gerekir mi ? Tansu Çillerin yaptıklarını eleştirenlerin bunları yapmaları ne kadar doğru ! tartışmaya açık bir durumdur.Bizler o insanlardan; 12 Eylül Darbelerini yapanlardan ve yapacak olanlardan yana olmadık olmayız da !
Tankları topları bütün emniyet güçlerini meydana çıkarmak ne demektir ? İnsanları sakinleştirmek durumlara güzel bir şekilde el koymak ve güzel bir sağduyu çağrısında bulunmak yerine milyonlarca para harcamak ekonomiyi bu denli bitirmek neden ?
^^^
Ülkelerin,Cumhurbaşkanı,Başbakanı,Bakanları,Millet Meclisinde bulunan Millet vekilleri kendi ülkelerin de ki insanlara,toplumlara,halklara dili dini etnik kökenleri ne olursa olsun her zaman kucak açmalıdırlar.O insanlar sağ duyudan yana olmalıdırlar.İnsanları sokaklara,çatışmalı ortamlara sevk edecek tahrik edici konuşmalarından uzak olmaları gerekir.
^^^
Başkalarının hissettiği o dayanılmaz ıstırabı birileri hissetse,vicdansız bir alçak değil de ,soylu bir insan olacaklarını düşünmemiz gerekmez mi ?
^^^
Son sözüm olarak;
Ermeni asıllı besteci ve sanatçı Aram Tigran’ın muhteşem sözü ile noktalamak istiyorum;
“Dünyaya bir daha gelsem; ne kadar tank,tüfek ve silah varsa hepsini eritip saz,cümbüş ve zurna yapacağım.”
 
“Mehmet KIZILKAYA” İstanbul / Cihangir

YORUM EKLE