Özgürlük Meydanında Belediye Zabıtaları ve (Sözde) Yaptıkları İşler

Geçmiş yaşımdan başlayarak şimdiye kadar ki yaşıma kadar belediye'ye ait zabıtalara hiçbir anlam verememişimdir.

Televizyonlarda izlediğimiz filmlerin içerisinde zabıtalar sürekli olarak rüşvetleri yiyen bir tipleme ile karşımıza çıkmaktadırlar. Hepimizin de çok sevdiği sinemanın en iyi en önemli oyunculardan biri olan Rahmetli Kemal Sunal kendi filminde aç karnını doyurmak için zabıtalara ait olan bir kıyafeti bulup o kıyafetle bakkalların içine girip bütün ürünlerin tadına bakmaktadır. Bir diğer ünlü sinema ve tiyatro oyuncularından olan Değerli Yılmaz Erdoğan'ın oynadığı "Bir Demet Tiyatro" oyununda sahne alan "Zabıta İrfan" karakterinin de ne kadar avantacı biri olduğunu hep beraber izlemiş ve görmüştük.

Burada ki amacım zabıtaları rencide etmek, kötülemek değildir. Bütün zabıtalar aynı şeyi yapmamaktadırlar. Lakin gördüklerimizin karşısında ve de anlatılanların karşısında bu tiplerin olduğu da büyük bir gerçeklik taşımaktadır.

Belediyeye ait olan zabıtaların öncelikli olarak kamu ve ortak sosyal alanlarla ilgilenmektedirler. Aslında bunları birkaç senedir izlediğimde benim gördüğüm kadarıyla zabıtalar kamu alanlarında oldukça sosyaller. Okuduğumuz, gördüğümüz ve de izlediğimiz kadarıyla zabıtaların uyguladıkları şiddet haberlerine rastlamamız kesinlikle mümkündür. Seyyar satıcı işçilerine saldırmaları, meyve tablalarını dışarıya çıkaranlara saldırıları mevcut olmakla birlikte bu saldırıların da sıradan olmadığı da görülmektedir. İnsanların hayatlarını riske atacak kadar ileri derecede hunharca saldırılara maruz kalan insanların olduğunu da biliyoruz.

Zabıtaları neden mi ele aldım. Sizlere bunun nedenini de anlatmak isterim.

Kaç zamandır Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Kızıltepe Belediyesine ait olan zabıtaların Özgürlük Meydanın da sürekli olarak gruplar halinde yürüdüğünü ve de sürekli olarak oturduklarını, sohbet ettiklerini kahkaha attıklarını görmekteyim. Kamu ve ortak sosyal alanlarını korumakla olup çeşitli iş yerlerinin hijyen bakımından kontrollerini yapacak olan zabıta ekiplerinin görevlerini yapmadıklarını, sürekli olarak Özgürlük Meydanın da oturup sohbet ettiklerini ve de aldıkları kat kat maaşlarının karşılığını vermediklerini burada duyurmak istiyorum. İstanbul da, Ankara da ve de diğer başka illerimizde de görebileceğimiz bir çok olay ve aynı durumlarda mevcuttur.

Çağdaş belediyelerin çağdaş zabıtaları ortalığı birbirine katmadan, aldıkları maaşların haklarını vermeleri gerekir. Benim vergimle, belediyeye verdiğim su ücreti ve çöp vergisi ile maaşlarını alan zabıtaların Özgürlük Meydanında volta atarak, hiç bir iş yapmadan akşama kadar oturup sohbet etmelerini istemiyorum. Mardin'in Kızıltepe İlçesinde binlerce İnsanın fakirlikten dolayı kendi evlerine sıcak bir ekmek götüremedikleri büyük bir gerçektir. Onların vergileriyle maaşlarını alan zabıtaların daha iyi çalışmaları ve de boş boş oturup sohbet etmelerinin doğru olmadığını bir kez daha söylemek istiyorum. 

Evet Arkadaşlar bu durumları bire bir görüp izlediğim içindir ki yazma gereği duydum.

Sizler bana sorarsınız bu zabıtalar hiç mi güzel bir şey yapmıyor? Hayır yapanlar yok değil. Arada bir peynircileri basmaları, hijyenik olmayan fırınların denetlemeleri gibi halk sağlığı tehdit eden durumlara müdahale etmeleri de var. Evet halk sağlığını tehdit eden durumlara müdahale edenler var. Lakin onlarda bizim bölgemizin zabıtaları mı yoksa batı bölgesinin zabıtaları mı ayrı bir konu.

Tabi yukarıda anlattığım hijyenik olmayan yerlerin denetimleri için de zabıtaların olması ne kadar doğru bir karar o da tartışılır.

Yetkililere sesleniyorum. Bu zabıtların durumu ne olacak?

Mardin Kızıltepe İlçesinin Belediyesine ait olan zabıtaların sürekli olarak Özgürlük Meydanın da tur atmaları, boş oturmaları, hiçbir iş yapmadan maaşlarını almaları durumu ele alınıp tartışılması gerekmez mi? 

Belediye Başkanına ve belediye yetkililerine sesleniyorum. Oturarak maaş alınıyor ise; bu maaşları atanamayan binlerce öğretmen adaylarına, atamalarını bekleyen ziraat mühendislerine, binlerce çalışkan memura, fakir fukaraya vermeniz daha doğru olmaz mı? Onları işe alıp, kadrolu yapıp çalışmaları daha doğru olmaz mı?

Bence yerinde verilmiş doğru bir karar olur derim.

Son olarak şunu söylemek isterim.

Çağdaş denilen belediyelerin (sözde) çağdaş zabıtaları ortalığı birbirine katmadan, aldıkları maaşların haklarını vermeleri gerekmez mi?

Belediyelere bağlı bir çete gibi hareket etmeden, meydanlarda boş boş oturmadan, kamu ve sosyal alanlarda aldıkları maaşların karşılığını verecek şekilde çalışmaları gerektiğini düşünüyorum.

Umut ediyorum ki yetkililerden birileri bu yazıyı okuduktan sonra maaşlarını verdikleri zabıta ordusuna çeki düzen verirler.


Vesselam..."Mehmet KIZILKAYA"

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin kahraman
Metin kahraman - 7 yıl Önce

başarılar dilerim.çok doğru bir konuyu ele aldınız .teşekkürler

Yavuz Oral
Yavuz Oral - 7 yıl Önce

başarıların devamnı dilerim. güzel olmmus