Kızıltepe Halkı Fakülte İstiyor

    Kalabalık nüfusuyla, genç ve dinamik yapısıyla, her gün artan öğrenci sayısıyla Kızıltepe’de fakülteyi çoktan hak ettiğini söylemek yanlış olmaz.Yıllarca yaşanan terör olayları ile gelişmeyen, ekonomik sıkıntılarla boğuşan bölgede, eğitim yatırımlarını artırmak kaçınılmaz gibi görünüyor.
    Kurulacak fakülte bölgenin istihdamına, sosyoekonomik yapısında, talihinde büyük çapta değişiklik yapacağı çoğunluk tarafından dilendirilmektedir.Türkiye’de son yıllarda kurulan üniversite sayısında büyük bir artış gözlenmektedir.Bu da bölgeler arasındaki adaletsizlikleri yükseköğretim kurumları açısından bir nebze olsa da azaltmaktadır.Üniversitelerin kurulduğu yerlere bakıldığında Kızıltepe’nin çoğu yerden nüfus ve gelişmişlik açısından büyük olduğunu söyleyebiliriz.Fakültenin kurulması için bölgenin ileri gelenleri, işadamları daha fazla çaba göstermeleri gerekir.Sivil toplum kuruluşlarının çabaları ise cılız kalmakta, yüksek seste kamuoyu oluşturmakta eksik kalmaktadır.
   Devletin bölgeye yapacağı en büyük yatırımın ekonomik değil, öncelikle eğitim yatırımları yapması gerekir.Alan itibariyle geniş bir yerde kurulmasına rağmen eğitim kurumlarının dağılım sıklığında minimal çapta olduğunu söyleyebiliriz.Nüfus olarak Kızıltepe’den çok küçük yerlerde fakülte kurulmuş olmasına rağmen, İlçede bir fakültenin olmaması üzücüdür.Damlalı Köyü civarında kurulması planlanan Ziraat Fakültesinin arazi tahsisi yapılmasına rağmen herhangi bir çalışma göze çarpmamaktadır.
   Bölgenin gelişimi için sosyal politikalar geliştirmek, eğitime erişimi adaletli dağıtımı ile olur.Artan nüfusa paralel öğrenci sayısı artmakta bu da yükseköğretime olan talebi artırmaktadır.Kaliteli eğitim için, Kızıltepe’de fakülte kurulması kaçınılmazdır.Kentte kurulacak fakülte ile sosyal, kültürel faaliyetleri artıracak, kentin üniversite hizmetlerinden faydalanarak, değişik kültürlerin kaynaşıp, birlik ve beraberlik duygularını perçinleyip, toplumun entegrasyonunu artıracaktır.
 Yetişmiş insan gücü, bölgenin istihdamına katkı, toplumsal bağları güçlendirmek için fakülte kurulması, gelecekte toplum dizayn edip, işsizlik, suç ve suça itilmişliği önleyecektir.Kızıltepe’de artan fakülte talebi ile ilgili, yeni politikalar geliştirmek, yörenin dokusunu renklendirecek, farklılığı ve entegrasyonu sağlayacak eğitim kurumları inşa etmek, sağlıklı, güvenli, eğitilmiş insanları topluma kazandıracağı kesindir. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
s.a
s.a - 8 yıl Önce

fakülte kurulması kaçınlımaz artık tşk hocam

f.ç
f.ç - 8 yıl Önce

evet kızıltepe fakulte istiyor. hemde çok acil. dediğiniz gibi suç ve suça itilmişliğin değil suç ve suça çekilmişliğin önüne geçilecek, çocuklarımız dağa değil fakulteye çıkacaklar.