banner104
20 Ekim 2018 Cumartesi

Mardin’de 65 Muhtar Açığa Alındı.

Mardin'de Toplantı, Yürüyüş ve Basın Açıklamaları Yasağı 3 Ay Uzattıldı

Valilik Mardin’de Toplantı, Yürüyüş ve Basın Açıklamaları yasağını 3 ay uzattı

21 Ekim 2017 Cumartesi 23:00
Bu haber 816 kez okundu
Mardin'de Toplantı, Yürüyüş ve Basın Açıklamaları Yasağı 3 Ay Uzattıldı
banner98

Mardin Valiliği, OHAL’ın 3 ay süre ile tekrar uzatılmasının ardından il genelinde 16/01/2018 tarihine kadara her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, miting ve benzeri etkinliklerin Kaymakamlık iznine bağlı olduğunu açıkladı.

 

Olağanüstü Hal Kanununun terörle mücadele etmek emniyet ve asayişi tesis etmek kamu düzenini sağlamak için Valilere görev, sorumluluk yetkiler verdiği hatırlatılan açıklamada şu bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı:

BASIN DUYURUSU

Terör örgütlerinin, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden eylemlerini çok farklı yol ve yöntemlere başvurarak sürdürdüğü, bir yandan yollara el yapımı patlayıcı döşeyerek güvenlik güçlerimize ve masum vatandaşlarımıza silahlı saldırıda bulunmak gibi terörist yöntemler kullandığı, öte yandan anayasa ve yasalarla güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşleri gibi temel hak ve özgürlükleri istismar etmektedir.

Ayrıca elde edilen istihbari bilgilerde, yapılacak etkinliklere ve toplantılara katılacak kişilere karşı terör örgütlerinin çeşitli saldırı vb. provokatif eylemlerde bulunabileceği ve yine barışçıl etkinliklerin terör örgütleri tarafından istismar edilerek örgütlerin propagandasına dönüştürülebileceği ve yine benzer etkinliklerin karşıt görüşlü gruplar arasında istenmeyen olaylara neden olabileceği değerlendirilmektedir.

Bilindiği üzere, terör ve terörist faaliyetlerle mücadele etmek üzere Bakanlar Kurulu’nun 20/07/2016 tarih ve 2016/9064 sayılı kararı ile ülkemiz genelinde uygulanmak üzere Olağanüstü Hal ilan edilmiştir. Ayrıca OHAL, 19.10.2017 Çarşamba günü saat 01.00’dan itibaren geçerli olmak üzere üç (3) ay süre ile tekrar uzatılmıştır.

Olağanüstü Hal Kanununun terörle mücadele etmek emniyet ve asayişi tesis etmek kamu düzenini sağlamak için Valilere bir takım görev, sorumluluk yetkiler verdiği bilinmektedir.

2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11. Maddesinin (m) fıkrasında “Kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamak, ertelemek, izne bağlamak veya toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılacağı yer zaman tayin, tespit ve tahsis etmek izne bağlandığı her türlü toplantıyı izletmek, gözetim altında tutmak veya gerekiyorsa dağıtmak,” hükmü yer almaktadır.

 5442 sayılı İller İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesinin (c) bendinde “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Vali’nin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır” denilmektedir.

 Bu nedenle; yukarıdaki gerekçeler ve ilgili kanun maddelerinin verdiği yetkilere dayanarak, milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla;

 İlimiz genelinde devlet kurum ve kuruluşlarının yapacağı resmi programlar ve etkinlikler hariç 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yapılacak olan her türlü yürüyüş, basın açıklaması, kapalı ve açık yer toplantısı, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, afiş, pankart asma ve bildiri dağıtma vb. tüm etkinlikler ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununun Ek-1 Maddesi kapsamında açık alanda düzenlenecek olan oyun, temsil, çeşitli şekillerdeki gösterilerin 19/10/2017 Perşembe gününden 16/01/2018 Salı gününe kadar (90) gün süre ile Kaymakamlıklardan alınacak izne bağlanmıştır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV