EĞİTİM Haberleri Tümü

Mardin’de Kız Öğrenciler Robotik Kodlama Eğitimi Aldı

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile yürütülen ve Mardinli kız çocuklarının bilim-teknoloji atölyeleri yoluyla güçlenmesini hedefleyen proje kapsamında Hacı Hamdiye Özdemir Ortaokulu, Kasımiye Ortaokulu ve Kızıltepe Anafartalar Ortaokulu’ndan toplam 30 öğrenci 5 gün boyunca robotik, kodlama ve tasarım odaklı düşünme eğitimleri aldı.  

Hacı Hamdiye Özdemir Ortaokulu’nun ev sahipliği yaptığı eğitimlerin ilk bölümünde öğrenciler aldıkları eğitimlerle kodlamaya ve kendi robotlarını oluşturmaya başladılar. Eğitimlerin ikinci bölümünde ise Tasarım Odaklı Düşünme atölyesiyle öğrenciler yaşadıkları şehrin daha sürdürülebilir/akıllı şehir olması için kendi projelerini geliştirmeye başladılar. 

Bir yıl sürecek proje kapsamında, Aralık ayında robotik ve kodlama eğitimlerinin devamı yapılacak, Nisan ayında ise öğrencilerin bir bölümü İstanbul’da eğitmen eğitimi alacak ve Mardin’de ilkokullu kız çocuklarına yönelik bilim-teknoloji eğitimleri hazırlayacaklar. Projenin son aşamasında ise öğrencilerin geliştirdiği projelerin sergi, sunumlarının yapılacağı, eğitim, konferansların organize edileceği etkinlikler düzenlenecek.

 

 

 

* STEM (Science, Technonogy, Engineering, Math): Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik eğitimini birleştiren; problem çözme, yaratıcı inisiyatif, araştırma ve uygulamalı aktiviteleri içeren öğretim yöntemidir.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz