19 Haziran 2019 Çarşamba

Derik'te Mısır Devlet Başkanı Gıyabında Cenaze Namazı Kılındı

KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ORGÜTLERİ

07 Haziran 2019, 09:58
Bu makale 31 kez okundu
KIZILTEPE
Emin Karakulak
Resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.
Sivil toplum kuruluşları oda sendika vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterir. Vakıf dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve herkese yardım etmek için kurulmuşlardır.
Sivil toplum kuruluşları özgür düşünceye yönelik atılımlar yapmak ve toplumun bireylerinin bu atılımlara aktif katılımın sağlanması ile birey ve toplum bilincinin oluşturulmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.
Sivil toplum örgütleri kendi aralarında sendika ve dernekler olarak federasyon veya kon federasyon olarak da örgütlenirler.
Bir ülkede sivil toplum örgütleri güçlü şekilde örgütlenmişse o ülkenın çöküşü asla söz konusu değil.
Avrupada he yüz insandan 95 i sivil toplum kurum olarak örgütlüdür.
Her örgütlü insanı ayda 10 gününü gönülülük temelinde sivil topluma hizmet etmek için bedava çalışmakta ve topluma hizmet etmektedır.
KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ORGÜTLERİ.
Mardin genelinde yanlış değilsem bine yakın ilçemiz kızıltepede ise iki yüz eliyĕ yakın sivil toplum örgütü vardır.
Bu dernekler topluma veya kızıltepe toplumuna hizmetin neresinde.
Bu dernekleri veya sivil toplum örgütlerin kuranlar başını iki dizinin arasına koyup vicdan muhasebesini yaparak düşünüp misyonunun ve görevlerini yerine getire biliyormuyum.
Ama maalesef benim kanaatime göre dernekleri kendi kariyerlerini ve bir yerlere gelmek için kuruyorlar.
Ķızıltepe"de iki yüz elliye yakın mevcut derneklerin yarısı birlikte dayanışmayı kolektif çalışmayı bırak bu derneklerin yarısı birbiriyle barışık değil.
Bazıları tarafında derneklerin ilişki iletişim sosyal dayanışma adı altında toplantı düzenleniyor kendine yakın dernekleri çağırıyorlar kendileriyle olmiyan dernekleri davet edilmiyor.
Eğer sivil toplum bunu yapıyorsa o zaman siyasi partilerden, belediyelerden, ve mülki amirlerden niye beklenti içerisinde oluyorsunuz.
Kızıltepeye ve kızıltepe toplumuna çağrım.
Sivil toplum örgütleri amme hizmeti yapan sivil kurum ve kuruluştur sizleri amacında ve kiziltepeye hizmet amaç ve misyonunda olmiyan dernek ve federasyonları sorgulamaya eleştirmeye ve tartışmaya çağrıyorum.
Ben bir siviltoplumcu bir yazar gazeteci olarak her zaman her yerde ve her platformda eleştiriye öz eleştiriye açığım
Kızıltepeye sevgi ve saygılarımla.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV