18 Ocak 2021 Pazartesi

Kızıltepe'de Son dönemlerde yaşanan elektrik kesintileri ve voltaj düşüşlerini protesto sivil toplum kuruluşlarına BDP Mardin Milletvekili Erol Dora da destek verdi.Kızıltepe de mozaik renkleri bir araya getiren Kızıltepe Kent Konseyi bir ilkeye daha imza attı.

30 Temmuz 2012 Pazartesi 01:49
Bu haber 2236 kez okundu
banner98
 
Kızıltepe Özgürlük Meydanından başlayıp Kızıltepe DEDAŞ Merkezine kadar binlerce kişinin katıldığı elektrik kesintileri ve voltaj düşüşlerini protesto yürüyüşüne BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, BDP Mardin İl Eş Başkan Vekili Şaban Karakaş, Kızıltepe Başkan Vekili, Hüseyin Öztürk, Kızıltepe Belediye Başkan Yardımcısı Şemsettin Sulhan, Mazıdağı Belediye Başkanı Hasip Aktaş, Kent Konseyi Kızıltepe Genel Sekreteri Aslan Başboğa, Kızıltepe Sivil Toplum Kuruluşları Platform Başkanı M.Şerif Öter Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Menduh Çakar katıldı. 
 
  DEDAŞ elektrik arıza servisi önünde kısa bir açıklama yapan BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, “ DEDAŞ yetkililerine ve sorumlu Bakanlara seslenerek, Halka hizmet hakka hizmettir diyerek, uzun bir süredir elektrik nedeniyle halkın mağduriyet yaşadığını söyledi.
 
Dora, “Eğer bu halka karşı bir duyarlılık varsa bu halk ihmal edilmiyorsa bütün yetkililerin bu konuya duyarlı olmalarını bir an önce Mardin’deki bu elektrik sorununun çözümlenmesini bekliyoruz” dedi.
 
 Dora, yetkililerin halkın bu çığlığına ses vermesini gerektiğini söyleyerek Mardin’de bulunan birçok hastanemiz elektrik sıkıntısı yüzünden hizmet veremez duruma geldiğini söyledi.
 
Basın açıklamasını okuyan Kent Konseyi Kızıltepe Genel Sekreteri Aslan Başboğa ise, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin hakkı olan enerjiyi turizm mevsimi olduğu için Akdeniz gibi bölgelere aktarıldığını ileri sürerek, Türkiye’nin en çok enerji üreten bölgemiz az ve düşük kaliteli enerjiye mahkûm edildiğini iddia etti.
 
Aslan, bölgemizde ve ilçemizde yaşanan elektrikteki dalgalanma ve kesintilerini kaçak kullanımla halkı suçladığını, bunun bir cezalandırma yöntemi olduğunu ifade ederek, AKP Hükümetinin niyetini ve halkımıza bakış açısını apaçık ortaya koymakta olduğunu belirtti.
 
 
Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı (Çev-Gön) Menduh Çakar da  elektrik kesintilerini protesto amacıyla arıza servisi önüne siyah ampul ve “Bîjî Ronahi Bîmrî Tarıtî” pankartı kapıya bırakıldı,
Geniş güvenlik alındığını göze çarptı yürüyüşten önce bazı kişilerce yayılan yalan haber ve dedikodular trafo (Dedaş) taşlanacak olaylar çıkacağını söylendi ise de organizeyi yürüten komisyon tüm halkı sağ duyuya davet edildi demokratik talepler dışında taşkınlığa müsaade edemeyeceğini söylediler katılım sağlayan Kızıltepe halkı atılan demokratik sloganlarla taleplerini dile getirdiler.
Yapılan Basın Açıklamasının Metnini Aynen Yayınlıyoruz.
BASINA VE KAMUOYUNA
 
 
            Bölgemizde son yıllarda, giderek artan elektrik dalgalanmaları ve kesintileri yaşamı çok olumsuz etkileyerek, tarımı, esnaf ve sanatkârları, sanayiyi, sağlık hizmetlerini başta olmak üzere kamu ve toplumun diğer kesimlerini bir bütün olarak olumsuz etkilemektedir. Çiftçinin ürünü tarlasında kuruma ile yüz yüze kalmış, sanayi tesisleri günlerce üretime ara verecek seviyeye gelmiş, özellikle günde üç bin hastaya poliklinik hizmeti veren devlet hastanemizin yoğun bakım ünitesi çalışamaz, ameliyat yapamaz sadece acil hastalara bakacak seviyeye gelmiştir. Hastanenin soğutma ve havalandırma sisteminin yanı sıra sterilizasyon cihazlarının çalışmaması hastaları olduğu kadar hastane personelini de ciddi şekilde etkilemektedir. 

            Sosyo ekonomik seviyesi düşük olan ilçemizde vatandaşlarımızın çok sayıda elektrikli ev aletleri yanmış, tamirleri için servislerde sıra beklemektedirler. Bütün bunların yanı sıra Ramazan ayı olması ve bölgede yaşanan kavurucu sıcaklar da düşünüldüğünde insanımıza uygulanan bilinçli bir işkence ve ekonomik çökertme uygulaması söz konusu olduğu ortadadır.
Değerli halkımız…
Elektrikteki dalgalanmaların belli başlı sebepleri var. Bunların arasında en önemlisi bölgemize verilen enerji miktarının yetersiz olması, mevcut tesislerin ve bununla beraber enerji nakil hatlarının eski olmasıdır.   Elektrikteki sorunlardan biri de barajlardan bölgemize gönderilen enerjinin kalitesinin düşük seviyede olmasıdır. Bu yıl doluluk oranı çok iyi olan bölge barajlarından üretilen enerji, bölgeye az ve düşük kalitede gönderiliyor. Bu bölgenin hakkı olan enerji turizm mevsimi olduğu için Akdeniz gibi bölgelere gönderiliyor. Oysa Türkiye’nin en çok enerji üreten bölgemiz az ve düşük kaliteli enerjiye mahkûm edilmektedir.
    
İlçemizdeki çeşitli kurum ve sivil toplum örgütlerinin her türlü girişimine rağmen sorunun muhataplarından tatmin edici bir açıklama gelmemiş AKP nin bürokratları ve Bakanları yaşanan elektrik sıkıntısını kaçağa bağlayıp işin sorumluluğundan kaçmaya çalışmaktadırlar. Bölgemizde ve ilçemizde yaşanan elektrikteki dalgalanma ve kesintilerini kaçakla açıklamak gerçekçi olmadığı gibi, bunun bir cezalandırma yöntemi olduğu ortadadır. Türkiye’nin en çok hidroelektrik üreten bölgesinin, elektrikten mahrum bırakıllması ve bu mübarek ramazan ayında halkımızın mağdur edilmesi AKP Hükümetin niyetini ve halkımıza bakış açısını apaçık ortaya koymaktadır.
     
 Biz Kızıltepe halkı olarak buradan bu işin sorumlularına açık ve net bir şekilde sesleniyoruz:
 
 
 İlçemizde yaşanan elektrik sorunu bir an önce çözülmeli
 Hakkımız olan yeteri miktarda enerji miktarı ilçemize bir an önce aktarılmalı
 Bir an önce enerji nakil hatlarının güçlendirilmesi ve yenilenme çalışmaları başlatılmalıdır.   
  
 
İlçemizde yaşanan elektrik sorunu çözülünceye kadar halkımızla birlikte alanlarda olacağımızı meşru ve demokratik her türlü tepkimizi halkımızla birlikte ortaya koyacağımızı buradan bir kez daha belirtiyoruz.
 
 
KIZILTEPE KENT KONSEYİ
 
Yaklaşık  binlerce  kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüş olaysız sona erdi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV